W setną rocznicę powstania straży pożarnej na budynku remizy w Woli Wiśniowej odsłonięto tablicę pamiątkową w hołdzie strażakom założycielom i kontynuatorom.
AktualnościWłoszczowa

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Wiśniowej i miejsko-gminne obchody Dnia Strażaka. Sztandar jednostki odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP

25 maja w Woli Wiśniowej odbył się jubileusz stulecia powstania miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, połączony z miejsko-gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęła msza święta polowa w intencji strażaków na placu OSP, odprawiona w koncelebrze przez kapelana powiatowego strażaków, księdza Leszka Dziwosza oraz księdza-druha Tomasza Szczepanika.

Jak ocenić sto lat, jaką miarą zmierzyć sto lat istnienia jednostki w Woli Wiśniowej? – pytał w homilii ksiądz kanonik Leszek Dziwosz. – Myślę, że najbardziej wiarygodną miarą, jaką odmierza się jubilatkę, to jest kryterium wyświadczonego dobra. To jest dobro pochylenia się nad drugim człowiekiem, gdy udajecie się do akcji. Tam pochylacie się zawsze nad człowiekiem w potrzebie, człowiekiem w biedzie, człowiekiem, który jest bezradny, doświadczony kataklizmem, nieszczęściem, trwogą. I jeśli wy się nad nim pochylacie, to jest to szerzenie bożego pokoju, to jest najlepsze kryterium, jakim można ocenić każdą jednostkę OSP – twierdził kapelan powiatowy strażaków.

Niech Pan Bóg prowadzi dalej waszą jednostkę w bezpieczeństwie, niech szerzy się dobro w szeregach waszej jednostki oraz tam, gdzie się udajecie. Piszcie swoim życiem, swoją służbą piękne karty dalszej historii waszej jednostki i wpisujcie się w piękną tradycję i historię Woli Wiśniowej – życzył stuletniej straży ksiądz Dziwosz.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było udekorowanie sztandaru straży z Woli Wiśniowej Złotym Znakiem Związku – najwyższym odznaczeniem korporacyjnym przyznawanym przez Związek OSP RP. Następnie wyróżniający się druhowie i druhny z gminy Włoszczowa zostali uhonorowani medalami i odznaczeniami.

Prezes stuletniej jednostki Marian Pasoń otrzymał odznakę świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej. Złotym Znakiem Związku uhonorowano Tomasza Kitę, natomiast Medal honorowy imienia Bolesława Chomicza przyznano Zenonowi Nowakowi. Wręczono też złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa, odznaki Strażak wzorowy oraz odznaki za wysługę lat.

Medalami dekorowali wyróżnionych druhów komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Tomasz Szymański, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Bartłomiej Robak oraz prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Podczas uroczystości w Woli Wiśniowej wręczono też pamiątkowe dyplomy komendanta głównego PSP dla jednostek z naszego powiatu, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – w tym roku obchodzimy 30. rocznicę jego powstania.

Podczas swoich przemówień goście gratulowali strażakom wyjątkowego jubileuszu i dziękowali druhom za wiek w służbie bliźniemu. – Sto lat służby, poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy innym to dorobek, który zasługuje na najwyższe uznanie. Historia jednostki OSP Wola Wiśniowa to historia ludzi odważnych, odpowiedzialnych i oddanych swojej społeczności – twierdził komendant powiatowy PSP Tomasz Szymański.

Można powiedzieć, że Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Wiśniowej wpisana jest w historię tej miejscowości, stanowi niejako jej DNA. Dla mnie osobiście ta straż jest jednym z najlepszych przykładów nie tylko w gminie, ale i w powiecie oraz w województwie, jeśli chodzi o współzawodnictwo, koleżeństwo, przyjaźń i tę energię, która zawsze w niej drzemała – powiedział burmistrz Grzegorz Dziubek.

Włodarz Włoszczowy podziękował też ochotnikom z terenu całej gminy z okazji ich święta. – Dziękuję wam za to, że jesteście, za społeczną służbę, za to, że wam się chce, że ta idea, ten pozytywny duch strażacki w was drzemie. Wierzę, że ten duch strażacki na ziemi włoszczowskiej nigdy nie zagaśnie – wyraził nadzieję Grzegorz Dziubek.

Przy okazji przypomniał, że 10 lat temu złożył zobowiązanie wobec strażaków, jeśli chodzi o doposażenie jednostek w sprzęt i remont strażnic. – Dzisiaj mogę powiedzieć po strażacku: melduję wykonanie zadania. Przy okazji pragnę poinformować, że w tym tygodniu otrzymaliśmy informację o dofinansowaniu do zakupu samochodu pożarniczego w Koniecznie – przekazał burmistrz Włoszczowy.

Po części oficjalnej na budynku miejscowej remizy prezes jednostki Marian Pasoń odsłonił tablicę pamiątkową w hołdzie strażakom założycielom i kontynuatorom Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Wiśniowej. Część oficjalną uroczystości jubileuszowej zakończyła uroczysta defilada pododdziałów pieszych i zmechanizowanych. Na koniec odbył się piknik rodzinny dla mieszkańców i zabawa taneczna z zespołem Duda Band.

Dowódcą uroczystości strażackiej w Woli Wiśniowej był Norbert Celebański, komendant miejsko-gminny Związku OSP we Włoszczowie. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły połączone orkiestry dęte Ochotniczej Straży Pożarnej z Konieczna i Zakrzowa pod batutą kapelmistrza Rafała Bednarczyka.

/RB/

Z historii OSP Wola Wiśniowa
Straż pożarna w Woli Wiśniowej została powołana 14 stycznia 1925 roku na zebraniu wiejskim z inicjatywy Antoniego Piotrowicza – kierownika miejscowej szkoły powszechnej. Jej początki były trudne z uwagi na brak odpowiedniego sprzętu i wyszkolenia. W 1959 roku zakupiono z dotacji państwowych wóz konny ogumiony. W 1966 roku przystąpiono do budowy nowej, obecnej remizy, którą otwarto 10 lat później. Pierwszy pojazd marki Żuk jednostka otrzymała w 1975 roku, w 2015 roku wzbogaciła się o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN. Pierwszy sztandar jednostka otrzymała w 1929 roku, drugi w 1983 roku, natomiast trzeci w maju 2023 roku. OSP Wola Wiśniowa liczy obecnie 43 członków. W 2000 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy wyjeżdżają do akcji ratowniczo-gaśniczych średnio do 30 do 80 razy w roku.

Udostępnij artykuł: