Organizatorzy badań profilaktycznych we włoszczowskim starostwie.

Prawie 130 osób skorzystało z bezpłatnych badań w starostwie w Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi

Wielkim sukcesem zakończyła się akcja profilaktyczna zorganizowana 15 października, w Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi, przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Z darmowych badań skorzystało około 130 mieszkańców.

W ramach trwającej 6 godzin akcji na sali konferencyjnej starostwa można było wykonać bezpłatną analizę składu ciała za pomocą profesjonalnego analizatora oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze – z tych badań skorzystało 118 osób. Ponadto prowadzone były konsultacje dietetyczne, nauka samobadania piersi na fantomach oraz edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi oraz szyjki macicy.

W tym samym dniu, w cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który stacjonował na parkingu starostwa, były wykonywane bezpłatne badania cytologiczne dla pań w wieku 25-59 lat, w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Zbadało się 8 kobiet.

Warto wspomnieć, że były to drugie takie badania współorganizowane przez włoszczowskie starostwo – pierwsze odbyły się w czerwcu i skorzystało z nich ponad 20 mieszkanek naszego powiatu – zobacz tutaj.

Każda osoba, która wzięła udział w piątkowej akcji profilaktycznej, otrzymała sadzonkę drzewka, przekazaną przez Nadleśnictwo Włoszczowa oraz upominek od Starostwa Powiatowego.

Badania przeprowadzali pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, członkowie Stowarzyszenia Niebieski Motyl i Świętokrzyskiego Klubu Amazonki. Włoszczowskie starostwo zapowiada kontynuację takich akcji prozdrowotnych.

/RB/

UDOSTĘPNIJ