Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek odbiera bochen chleba od starościny dożynek Pauliny Pośpiech.

18 wieńców na dożynkach gminnych w Łachowie. Pierwsze święto plonów w powiecie włoszczowskim po dwuletniej pandemii

14 sierpnia w Łachowie odbyły się pierwsze po dwuletniej pandemii dożynki gminne. Rolnicy z gminy Włoszczowa jako pierwsi w powiecie dziękowali za plon. Wieńce przygotowało i ośpiewało aż 18 sołectw.

Było to pierwsze święto plonów w naszym powiecie po dwuletnim okresie pandemii i szóste w gminie Włoszczowa. Specjalnie na tę okazję główną ulicę Łachowa przystrojono w sielankowe motywy z życia na wsi. – Te dożynki były tak wspaniałe i dobrze przygotowane dzięki ogromnej pracy mieszkańców Łachowa – napisano na portalu gminy Włoszczowa.

Do Łachowa zjechały setki rolników i gości z zewnątrz. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji rolników w miejscowej kaplicy. Po nabożeństwie korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą z Konieczna, przemaszerował na plac szkoły filialnej. Tutaj orkiestra odegrała hymn państwowy i “Rotę”.

Następnie odbył się długi obrzęd dożynkowy, czyli ośpiewanie przez grupy wieńcowe i przekazanie władzom gminy aż 18 wieńców, a także bochna chleba przez starostów – Paulinę Pośpiech i Marcina Świtałę.

W dalszej części rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec – wygrało sołectwo Czarnca (nagroda – 1000 złotych), drugie miejsce zajęły Rogienice (800 złotych), a trzecie Jeżowice (700 złotych). Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały w nagrodę od burmistrza po 500 złotych za udział.

Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek oraz przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz podziękowali rolnikom za trud ich pracy.W czasie pandemii rolnicy nie mieli zdalnej pracy, bo przecież naród musi coś jeść. Dziękuję za trud całorocznej pracy, za przywiązanie do tradycji – mówił Dziubek. Listy gratulacyjne nadesłali też lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz i eurodeputowany Adam Jarubas. 

Gościem specjalnym dożynek był wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który po raz pierwszy gościł na ziemi włoszczowskiej. Był pod wrażeniem ilości wieńców. Wychwalił też burmistrza Dziubka, określając go mianem wybitnego samorządowca.

W części artystycznej wystąpiły Koniczynki z Konieczna, Klub Senior + z Włoszczowy, Powiatowa Kapela Włoszczowska oraz Włoszczowskie Muzykanty. Pod wieczór odbyła się zabawa taneczna z zespołem muzycznym Heaven z Jędrzejowa.

Podczas gminnych dożynek w Łachowie nie zabrakło stoisk z regionalnymi wyrobami, małej gastronomii, wesołego miasteczka, czy ciekawych konkursów dla uczestników. Imprezę prowadzili Jolanta Tyjas ze Zbigniewem Woldańskim.

/RB/

UDOSTĘPNIJ