Dziewczyny z grupy tanecznej Flex najpierw wykonały efektowny taniec ognia, a następnie puściły wianki na wodę.

Wielkie tańcowisko na Klekocie w Noc Świętojańską. Gminna impreza ściągnęła tłumy mieszkańców

22 czerwca nad zbiornikiem wodnym Klekot w Łachowie odbyła się po raz drugi Noc Świętojańska. Gminna impreza pod nazwą “tańcowisko” ściągnęła w pierwszy dzień wakacji tłumy ludzi nad największy akwen w powiecie.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników masę atrakcji i tradycyjnych obrzędów świętojańskich. Klekot tętnił życiem w pierwszy dzień wakacji – były rowerki i kajaki wodne, punkty małej gastronomii, stoiska gospodyń i gospodarzy, ogniska oraz grilowanie kiełbasek.

Podczas zabawy zorganizowanej na tarasie widokowym, w malowniczej scenerii Klekotu, porywały do tańca zespoły muzyczne Włoszczowskie Muzykanty i Na Styku. Nie mogło zabraknąć typowo świętojańskich zwyczajów, jak warsztaty wicia wianków, konkurs poszukiwania kwiatu paproci (odnalazły go gospodynie z Konieczna). Punktem kulminacyjnym był sobótkowy obyczaj puszczania wianków na wodę, poprzedzony efektownym tańcem ognia w wykonaniu grupy tanecznej Flex z włoszczowskiego Domu Kultury.

Podczas imprezy rozstrzygnięto też pierwszy etap konkursu kulinarnego dla KGW – Bitwa Regionów. Wzięło w nim udział 12 kół gospodyń wiejskich z powiatu włoszczowskiego i koneckiego. Najsmaczniejszą potrawą okazały się zawijoki kurzelowskie autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich Kurzelowianki z Kurzelowa, które będą reprezentować nasz powiat w etapie wojewódzkim konkursu 4 sierpnia w Tokarni. Zwycięską potrawę nagrodzono voucherem w wysokości 2000 złotych. Drugie miejsce zajęło KGW Nasze Podlesie (nagroda 1500 zł), a trzecie KGW Przepióreczka w Żelisławiczkach (nagroda – 1000 zł).         

Kolejną udaną Noc Świętojańską na Klekocie zorganizowali: Gmina Włoszczowa, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Dom Kultury oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

/RB/

UDOSTĘPNIJ