Andrzej Walasek, Piotr Wawer i Zbigniew Krzysiek na Kopcu Kościuszki w Chebdziu (fot. WCK-T Moskorzew).

Władze Moskorzewa pamiętały o rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami. Uroczystości były skromne

6 czerwca obchodziliśmy 226. rocznicę bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami. Samorządowcy z gminy Moskorzew nie zapomnieli o tym wydarzeniu.

5 czerwca wójt gminy Andrzej Walasek, sekretarz Piotr Wawer oraz dyrektor Wiejskiego Centrum Kulturalno-Turystycznego Zbigniew Krzysiek złożyli kwiaty na Kopcu Kościuszki w Chebdziu.

Dzień później, 6 czerwca odbyły się dalsze uroczystości (w tym roku skromniejsze) w pobliskich Szczekocinach, gdzie kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w rynku złożyli ponownie Andrzej Walasek ze Zbigniewem Krzyśkiem.

6 czerwca 1794 roku, na polach położonych na pograniczu gmin Moskorzew i Słupia, rozegrała się wielka bitwa, która przeszła do historii jako bitwa pod Szczekocinami. Było to jedno z największych starć zbrojnych insurekcji kościuszkowskiej.

Naczelnik Tadeusz Kościuszko miał dowodzić tutaj polskimi oddziałami z najwyższego w okolicy, ponad 300-metrowego wzniesienia zwanego Złotą Górą, między wsiami Chebdzie (gmina Moskorzew) i Wywła (gmina Słupia). Wojsko polskie poniosło klęskę w starciu z blisko dwukrotnie większą armią rosyjsko-pruską.

To wydarzenie upamiętnia między innymi jeden z trzech kopców w okolicy – dwumetrowy kurhan z metalowym krzyżem na szczycie, znajdujący się na szlaku turystycznym z Moskorzewa do Szczekocin (szlaku kosynierów) we wsi Chebdzie.

Kopiec ten – według przekazów ustnych – istniał już od czasów powstania kościuszkowskiego. Wzniosła go miejscowa ludność prawdopodobnie na zbiorowej mogile poległych tutaj żołnierzy. Przez wiele lat w tym miejscu pamięci narodowej odbywały się patriotyczne uroczystości.

6 czerwca 2004 roku, w 210. rocznicę bitwy pod Szczekocinami, społeczeństwo gminy Moskorzew ufundowało tablicę pamiątkową w hołdzie bohaterom, która stanęła pod kopcem. Gmina przeprowadziła też remont tego obiektu.

Od 2007 roku gmina Moskorzew i Starostwo Powiatowe we Włoszczowie prowadziły spór sądowy z jednym z mieszkańców Chebdzia, który posiadał akt własności działki z kopcem. Samorządy były zainteresowane zasiedzeniem tej działki na rzecz skarbu państwa. 

Spór zakończył się dopiero po 3 latach – gmina Moskorzew wykupiła grunt od rolnika i stała się jego właścicielem. Kopiec Kościuszki w Chebdziu jest obecnie wpisany do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego.

/RB/

UDOSTĘPNIJ