Odsłonięto nagrobek powstańca styczniowego Karola Siuta w Krasocinie. Krzyż wykonał jego prawnuk Andrzej Siut z Włoszczowy
23 listopada na cmentarzu parafialnym w Krasocinie odsłonięto uroczyście nagrobek Karola Siuta – powstańca styczniowego, rannego w bitwie pod Małogoszczem, w 115. rocznicę jego śmierci.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji zmarłego w sanktuarium błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników we Włoszczowie. Część oficjalna, czyli odsłonięcie i poświęcenie nagrobka, odbyła się na cmentarzu parafialnym w Krasocinie. Krzyż odsłonili – jego wykonawca i fundator Andrzej Siut z wójtem Krasocina Ireneuszem Gliścińskim. Oprawę uroczystości zapewniły grupy rekonstrukcyjne: Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r. – Klub historyczny DK Małogoszcz, Stara Wiara 1863 Ostoja Dworska oraz Stowarzyszenie Rok 1863.
Karol Siut urodził się w 1840 roku w Wawrzkowiźnie koło Bełchatowa (województwo łódzkie), a zmarł 22 listopada 1909 roku w Krasocinie. Z zawodu był kowalem. Brał udział w powstaniu styczniowym, był ranny w jednej z najważniejszych bitew tego powstania – pod Małogoszczem w 1863 roku. Po tej bitwie, w 1864 roku został osadzony przez zaborcę rosyjskiego w więzieniu w Kielcach. Po opuszczeniu aresztu, w obawie przed represjami, wyjechał z rodziną do Chlewskiej Woli (gmina Moskorzew), gdzie pracował w kuźni jako kowal. Pomagał powstańcom i żołnierzom oddziału Zygmunta Chmieleńskiego po stoczonych bitwach z Moskalami w okolicznych miejscowościach.
Krzyż upamiętniający udział Karola Siuta w powstaniu styczniowym zaprojektował i postawił w miejscu jego spoczynku, w 115. rocznicę śmierci powstańca, jego prawnuk Andrzej Siut z Włoszczowy.
/RB/