Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek z nagrodzonymi stypendiami najzdolniejszymi uczniami szkół podstawowych w gminie.

Włoszczowa uczciła zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską. Burmistrz wręczył stypendia 24 najlepszym uczniom

7 kwietnia, pod dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, odbyły się we Włoszczowie uroczystości upamiętniające pomordowanych Polaków na wschodzie w 1940 roku oraz ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku. Uwieńczeniem obchodów była gala stypendialna, podczas której burmistrz wręczył stypendia najzdolniejszym uczniom.

Obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej i 12. katastrofy smoleńskiej rozpoczęła msza święta w kaplicy pod wezwaniem błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników, którą odprawił ksiądz kanonik Leszek Dziwosz.

Następnie uczestnicy, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury, przemaszerowali na stary cmentarz parafialny. Po dotarciu na miejsce zgromadzili się tradycyjnie przy symbolicznej mogile katyńskiej, przy której wartę honorową pełnili harcerze Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego ZHP. Dowódcą uroczystości był Zbigniew Kozieł.

Tutaj orkiestra odegrał hymn państwowy, po czym delegacje złożyły kwiaty i znicze. W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe powiatu i gminy, służby mundurowe, kombatanci, delegacje szkolne i niewielu mieszkańców. Burmistrz Grzegorz Dziubek podziękował wszystkim za obecność i zaprosił na drugą część uroczystości patriotycznej.   

Ta odbyła się w pobliskim Domu Kultury. Tutaj uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Brożka z Kurzelowa przedstawili uroczystą akademię, po której burmistrz Grzegorz Dziubek wygłosił przemówienie okolicznościowe.

Przy tego typu uroczystościach patriotycznych zadajemy sobie zawsze pytanie: czy do tego musiało dojść? Ci oficerowie w Katyniu zginęli w 1940 roku, można powiedzieć, dwa razy – pierwszy raz od strzału w tył głowy, a drugi raz, że prawda o tej zbrodni była przez tyle lat ukrywana. I właśnie 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej jechała do Smoleńska głosić tę prawdę. Prawda ta musi być wyzwolona –  mówił Grzegorz Dziubek.

Burmistrz odniósł się też do wydarzeń, które dzieją się od 24 lutego na Ukrainie, ludobójstwa przypominającego sceny znane z Katynia.

Grzegorz Dziubek – burmistrz Włoszczowy

XXI wiek i znowu przelewana jest krew. Przelewana jest krew za wschodnią granicą. Zadajemy sobie pytanie: czy do tego musiało dojść w dniu 24 lutego? Nie. Wydałoby się, że ta krew, cierpienie, płacz, rzucane bomby z samolotów, to dla nas wydarzenia znane z lekcji historii, opowieści naszych dziadków, a jednak to się dzieje naprawdę w XXI wieku. To jest dla nas też w pewnym sensie ostrzeżenie. Dziś solidaryzujemy się z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, wspieramy ich i pragniemy, aby to cierpienie zakończyło się dla nich jak najszybciej, żeby wrócili do swoich domów, tam, gdzie jest ich ojczyzna.

Na koniec burmistrz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Dudkiewiczem wręczyli stypendia 24 najzdolniejszym uczniom klas 7-8 szkół podstawowych z sześciu szkół na terenie miasta i gminy.

Dziś jesteście dumą dla naszej małej ojczyzny. Wierzę głęboko w to, że z tak wspaniałą młodzieżą przyjdzie nam żyć w dobrych czasach w nowoczesnej, demokratycznej ojczyźnie, w której nie będzie wojny, a będzie rozwój. Życzę dalszych sukcesów, nie zwalniajcie, abyście w takim duchu zmierzali do jeszcze większej doskonałości – powiedział Grzegorz Dziubek do młodych ludzi.

 

Poznaj stypendystów burmistrza w roku szkolnym 2021/2022 

/RB/

UDOSTĘPNIJ