Wartę honorową pod pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę Armii Krajowej z Niemcami w 1944 roku pełnili harcerze z Oleszna i żołnierze Wojska Polskiego.

78. rocznica zwycięskiej bitwy Armii Krajowej z Niemcami pod Chotowem. Przybyła rekordowa liczba uczestników

30 października, dokładnie w 78. rocznicę zwycięskiej bitwy żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami pod Chotowem, odbyły się obchody upamiętniające to wielkie wydarzenie. Przybyła rekordowa liczba osób, w tym po raz pierwszy dwóch posłów ziemi świętokrzyskiej.

Na początku uczestnicy spotkali się tradycyjnie na cmentarzu parafialnym w Olesznie, gdzie odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach poległych żołnierzy Armii Krajowej.

Następnie przemaszerowali w uroczystym pochodzie do miejscowego kościoła na mszę świętą w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy AK, sprawowaną przez księdza wikariusza Mariusza Rozina.

Punktem kulminacyjnym uroczystości patriotycznej w gminie Krasocin było spotkanie w pobliskim Chotowie pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 30 października 1944 roku. Wokół pomnika zgromadziło się 12 pocztów sztandarowych.

Wśród przybyłych gości byli między innymi jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej oddziału Mieczysława Tarchalskiego “Marcina”, były minister Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, pułkownik Zbigniew Zieliński, posłowie Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski, władze powiatu włoszczowskiego, gminy Krasocin, służby mundurowe, kombatanci, strażacy i mieszkańcy, którzy bardzo licznie dopisali.

Pod pomnikiem odbyły się przemówienia, odczytano listy okolicznościowe, przeprowadzono Apel poległych, oddano salwę honorową na cześć bohaterów, złożono kwiaty i zapalono znicze. Rangę uroczystości podniosła obecność 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim „Nurt” z Kielc. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z Oleszna. Spotkanie prowadził Ryszard Kowalczyk, nauczyciel historii z oleszyńskiej szkoły.

Na koniec odbyło się tradycyjne spotkanie przy ognisku w lesie, gdzie przybyli goście posilili się grochówką, bigosem i kiełbaskami, o które zadbali szkoła z Oleszna oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich.

Obchody rocznicowe zorganizowali: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, gmina Krasocin, Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Olesznie, oleszyńskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz straże pożarne z Chotowa i Oleszna.

/RB/

UDOSTĘPNIJ