27 października w Olesznie i Chotowie odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 80. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Chotowem. Przedstawiono rekonstrukcję historyczną tego wydarzenia, która zgromadziła tłumy widzów. Ostatnie takie widowisko było 10 lat temu.
Obchody rozpoczęła zbiórka na cmentarzu w Olesznie, gdzie złożono kwiaty na mogiłach i pod pomnikiem poległych żołnierzy Armii Krajowej oraz odmówiono modlitwę w intencji spoczywających tu żołnierzy (na cmentarzu oleszyńskim pochowano siedmiu spośród jedenastu, którzy zginęli w walce pod Chotowem).
Następnie wszyscy udali się uroczystym pochodzie do miejscowego kościoła parafialnego na mszę świętą w intencji poległych i zmarłych uczestników bitwy. Mszę sprawowało trzech księży – proboszcz Jacek Szymański, Jacek Orzeł oraz Mariusz Rozin, który wygłosił homilię poświęconą wydarzeniu. Oprawę muzyczną mszy zapewniły miejscowa orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zespół Melodia.
Po nabożeństwie uczestnicy przejechali pod pomnik upamiętniający poległych partyzantów Armii Krajowej w Chotowie. Tutaj orkiestra z Oleszna odegrała na początku hymn państwowy. Następnie Apel Pamięci odczytała porucznik Katarzyna Owoc – żołnierz z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, po czym 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oddała salwę honorową. Na koniec delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Głos przy pomniku zabrali kolejno: działacz opozycji antykomunistycznej oraz były sołtys Borowca Adam Szałowski, wicestarosta włoszczowski i sołtys Chotowa Łukasz Karpiński oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie Justyna Michałek.
– Cieszę się, że jest nas tak dużo. Dziękuję za to, że jesteście i proszę, abyście byli z nami zawsze, bo patriotyzm jest bardzo ważny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach – mówił Łukasz Karpiński, główny organizator obchodów.
Ostatnim punktem wydarzenia była rekonstrukcja bitwy żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” z niemieckim Wehrmachtem, którą przedstawiło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Jodła na czele z jej prezesem Dionizym Krawczyńskim. Ostatnie takie widowisko w Chotowie miało miejsce 10 lat temu.
Na zakończenie zaproszono wszystkich na tradycyjne spotkanie przy ognisku i poczęstunek. Dopisała pogoda i frekwencja uczestników. Uroczystość uświetniła obecność 18 pocztów sztandarowych, orkiestra dęta z Oleszna oraz kompania honorowa wojska polskiego.
Wśród licznie przybyłych gości byli między innymi włodarze powiatu włoszczowskiego, gminy Krasocin, żołnierze, kombatanci, środowiska patriotyczne, strażacy i przedstawiciele szkół. Nie zabrakło też 95-letniego pułkownika Zbigniewa Zielińskiego, żołnierza Armii Krajowej z oddziału Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”, jednego z ostatnich żyjących uczestników walk partyzanckich na ziemi włoszczowskiej.
Wydarzenie patriotyczne w gminie Krasocin zorganizowali: koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, Gmina Krasocin oraz Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Olesznie. Patronat medialny sprawowała „Moja gazeta lokalna”. Uroczystość prowadził Ryszard Kowalczyk, historyk z oleszyńskiej szkoły.
To była piękna uroczystość. Było mnóstwo mieszkańców powiatu włoszczowskiego i za to jeszcze raz serdecznie dziękuję. To była prawdziwa lekcja historii. To bardzo ważne dla nas, potomków mieszkańców Chotowa, którzy uczestniczyli i przeżyli bitwę pod Chotowem – podsumował Łukasz Karpiński.
/RB/