Ten skwer przy Urzędzie Gminy w Seceminie zostanie zrewitalizowany.

Aktywna rekreacja w Seceminie. Gmina zmodernizuje dwa zaniedbane place rekreacyjne za przeszło 150 tysięcy złotych

Ponad 150 tysięcy złotych będzie kosztował projekt „Aktywna rekreacja w Seceminie”, dzięki któremu zrewitalizowany zostanie skwer przy Urzędzie Gminy oraz prawie hektarowa działka za muszką koncertową na terenie parku podworskiego.

24 czerwca we włoszczowskim Starostwie Powiatowym wójt Secemina Tadeusz Piekarski wraz z zastępcą skarbnika Agnieszką Kurzelewską podpisali z samorządem województwa świętokrzyskiego umowę na dofinansowanie z  Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Gmina Secemin otrzymała dotację w wysokości około 119 tysięcy złotych na zadanie pod nazwą „Aktywna rekreacja w Seceminie”.

W ramach projektu planowana jest realizacja trzech zadań. Przede wszystkim zostanie zmodernizowany skwer przy Urzędzie Gminy, na którym stoi pomnik w hołdzie mieszkańcom poległym w walce o niepodległość ojczyzny w latach 1914- 1945. Powstanie tutaj nowa nawierzchnia z kostki brukowej, oświetlenie ledowe, zostaną nasadzone krzewy, zamontowane ławki i tablice informacyjne.

Drugim zadaniem będzie modernizacja placu rekreacyjnego, znajdującego się za muszlą koncertową na terenie parku podworskiego przy fortalicji Szafrańców. Działka ta jest obecnie bardzo zarośnięta i wymaga wykarczowania. Powstaną tutaj alejki parkowe z materiałów naturalnych (tłucznia kamiennego łupanego), odtworzony zostanie sad i zielnik podworski, zamontowane ławki i tablice informacyjne.

Ostatnim zadaniem w ramach projektu będzie zorganizowanie gry terenowej (questu), w której uczestnicy będą musieli wykonać określone zadania i rozwiązać zagadki. Ouesting – jak mówi wójt Tadeusz Piekarski – od kilkunastu lat podbija polską turystykę, stąd pomysł, aby wykorzystać go również na terenie gminy Secemin.

Cały projekt ma kosztować ponad 154 tysiące złotych, z czego wkład własny gminy wyniesie niespełna 15 procent. Wykonawca zostanie wyłoniony jeszcze w wakacje. Zadanie ma być zrealizowane do czerwca 2023 roku.

/RB/

UDOSTĘPNIJ