Uczestnicy podpisania umowy na budowę nowego ronda we Włoszczowie.

Będzie nowe rondo we Włoszczowie i wiadukt przed Łachowem. W piątek podpisano dwie bardzo ważne umowy w starostwie

Mieszkańcy Włoszczowy będą mieli nowe rondo w mieście. Powstanie też od podstaw nowy wiadukt nad Centralną Magistralą Kolejową przed Łachowem, który zapoczątkuje drugi etap obwodnicy Włoszczowy.

W piątek, 10 lipca we włoszczowskim starostwie władze samorządowe powiatu i gminy podpisały z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim i członkiem Zarządu Województwa Tomaszem Jamką dwie bardzo ważne umowy.

Pierwsza dotyczyła rozbudowy drogi wojewódzkiej numer 785 poprzez budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego wraz z przebudową istniejącej infrastruktury technicznej.

W ramach umowy powiat i gmina przekażą województwu po 680 tysięcy złotych dotacji – województwo dołoży tyle samo. Szacunkowa wartość inwestycji to 2 miliony złotych. Przetarg na budowę włoszczowskiego ronda ogłoszono już w czwartek, 9 lipca – otwarcie ofert będzie 24 lipca.

Nowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym o średnicy 32 metrów ma być gotowe do 15 listopada. Starania o budowę ronda powiat i gmina rozpoczęły już w 2015 roku.

Druga umowa podpisana w piątek w starostwie dotyczyła budowy od podstaw nowego wiaduktu nad torami Centralnej Magistrali Kolejowej przed Łachowem wraz z drogami dojazdowymi – będzie to symboliczny początek budowy drugiego etapu obwodnicy Włoszczowy.

Zakres robót będzie obejmował: budowę wiaduktu drogowego nad linią kolejową numer 4, budowę odcinka drogi od nowo wybudowanego ronda przy skrzyżowaniu drogi powiatowej i wojewódzkiej, stanowiącej obwodnicę Włoszczowy do wiaduktu, budowę kolejnego odcinka od wiaduktu do połączenia z istniejącą drogą powiatową, a także rozbiórkę istniejącego wiaduktu przed Łachowem.

Województwo zobowiązało się udzielić powiatowi włoszczowskiemu dofinansowania na to zadanie z Funduszu Dróg Samorządowych na kwotę nie niższą niż 50 procent kosztów inwestycji. Przypomnijmy, że planowany koszt tego przedsięwzięcia to około 20 milionów złotych.

Przy podpisaniu obu umów we włoszczowskim starostwie obecni byli między innymi poseł Mariusz Gosek, radny Sejmiku Województwa Artur Konarski oraz radni powiatowi. Po kwestii formalnej, goście udali się w teren, żeby zobaczyć miejsca planowanych inwestycji. 

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ