W uroczystym podpisaniu umowy w Kluczewsku uczestniczyli wójtowie i skarbnicy czterech gmin naszego powiatu oraz przedstawiciel wykonawcy z Dąbrowy Górniczej.

Będzie „zielona energia” dla mieszkańców czterech gmin powiatu włoszczowskiego (zobacz wideo)

12 lipca, po około 2 latach starań, władze samorządowe czterech gmin powiatu włoszczowskiego podpisały w Kluczewsku umowę na montaż solarnych systemów grzewczych oraz instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej dla mieszkańców.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli wójtowie i skarbnicy czterech gmin naszego powiatu. Chodzi o gminy Kluczewsko, Secemin, Radków i Moskorzew.

Łącznie w tych gminach powstanie 138 instalacji solarnych oraz 126 paneli fotowoltaicznych, z czego w gminie Kluczewsko – 99, w gminie Radków – 67, w gminach Secemin i Moskorzew – po 49. Wykonawcą będzie firma z Dąbrowy Górniczej z bogatym doświadczeniem w montażu fotowoltaiki w kraju i za granicą. Liderem projektu jest gmina Kluczewsko.

Przedsięwzięcie pochłonie w sumie ponad 3,2 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 1,7 miliona, resztę kosztów pokryją mieszkańcy (około 40 procent kosztów instalacji).

Przedsięwzięcie ma na celu produkcję energii elektrycznej dla potrzeb mieszkańców przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, zmniejszenie cen prądu oraz ochronę środowiska. Z projektu skorzystają osoby, które zgłosiły chęć udziału w nim, złożyły wymagane deklaracje i podpisały umowy ze swoimi gminami.

Niebawem przedstawiciele firmy ze Śląska odwiedzą naszych mieszkańców. W ciągu miesiąca ma być przygotowana dokumentacja projektowa, po czym nastąpi montaż instalacji na posesjach. Dziennie firma ma montować około dwóch do trzech instalacji. Całe zadanie ma być zrealizowane do końca roku.

Jak się dowiedzieliśmy od wiceprezesa firmy Ekoen PV Janusza Walaska, montowane na dachach urządzenia będą z wysokiej półki, z 10-letnią gwarancją producenta – koszt jednej instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kilowatów wynosi 12 tysięcy złotych netto. Inwestycje te mają się zwrócić mieszkańcom po kilku latach.

Rafał Pałka – wójt gminy Kluczewsko

“Najważniejsze jest to, że jest to pierwszy projekt w gminie Kluczewsko bezpośrednio skierowany dla mieszkańca. To cieszy”.

 

 

 

 

/RB/

UDOSTĘPNIJ