Iwona Wielgus, członek zarządu firmy Lwy Inwestycje Deweloper w Kielcach, koordynator sprzedaży inwestycji Nowy Młyn we Włoszczowie wskazuje na zalety zakupu mieszkań w bloku w początkowej fazie inwestycji (fot. Rafał Banaszek).

Czy warto kupić mieszkanie w bloku, którego fizycznie jeszcze nie widać? Jak najbardziej – mówi Iwona Wielgus z Lwy Inwestycje Developer

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rok 2020 to dobry czas na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości – zarówno przez osoby poszukujące mieszkania dla zaspokojenia własnych potrzeb lokalowych, jak i na wynajem, dla chcących zainwestować wolne środki.

Zalety kupna mieszkania w początkowej fazie

Powszechną praktyką na rynku pierwotnym jest zakup mieszkania na etapie tak zwanej dziury w ziemi. Główną zaletą zakupu w początkowej fazie sprzedaży jest to, że kupujący mają pierwszeństwo wyboru lokalu pod względem jego metrażu i usytuowania oraz, że na tym etapie można także zmieniać układ mieszkania bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Jednak na tym etapie, kiedy jeszcze fizycznie nie widać żadnego budynku, klienci mają najwięcej obaw o bezpieczeństwo swoich zainwestowanych pieniędzy. Rodzą się wtedy pytania, czy ich środki finansowe będą odpowiednio chronione.

Szeroka ochrona nabywców nieruchomości

Zmiany w prawie, jakie zostały wprowadzone w ostatnich latach w celu ochrony klientów, stawiają przyszłych właścicieli mieszkań w mocnej pozycji w kwestii zabezpieczenia finansowego mówi Iwona Wielgus, członek zarządu firmy Lwy Inwestycje Deweloper w Kielcach, koordynator sprzedaży inwestycji Nowy Młyn we Włoszczowie.

Deweloper ma szereg obowiązków wobec klienta, to jest sporządzenie przed rozpoczęciem budowy prospektu informacyjnego dla inwestycji, przekazanie informacji związanych ze stanem prawnym nieruchomości, w tym na temat księgi wieczystej, na życzenie klienta musi udostępnić pozwolenie na budowę. Zapisy tak zwanej ustawy deweloperskiej mają na względzie szeroką ochronę nabywców nieruchomości.

Na czym polegają rachunki powiernicze

Zgodnie z przepisami, nabywca przyszłego mieszkania wpłaca środki na swój indywidualny, mieszkaniowy rachunek powierniczy w Banku Spółdzielczym w Kielcach – po zakończeniu określonego etapu realizowanej inwestycji. Deweloper każdorazowo informuje kupującego o zakończeniu danego etapu budowy. Weryfikację postępu prac dokonuje bank prowadzący rachunki.

W przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego bank wypłaca deweloperowi środki pieniężne po zakończeniu danego etapu realizowanej inwestycji. Deweloper ma prawo dysponować pieniędzmi wyłącznie w celu realizacji tej konkretnej budowy. Bank przed dokonaniem wypłaty kontroluje postęp prac na każdym z etapów budowy, a także ma prawo wglądu do rachunków bankowych dewelopera oraz dokumentacji – opowiada Iwona Wielgus, koordynator sprzedaży inwestycji Nowy Młyn we Włoszczowie.

Co to są mieszkania bezczynszowe

Osiedle Nowy Młyn, które powstaje w naszym mieście, będzie oferowało klientom mieszkania bezczynszowe. Są to mieszkania funkcjonujące jak domy jednorodzinne. Właściciele sami ponoszą koszty eksploatacji należących do nich mieszkań, klatek schodowych oraz napraw budynku. W mieszkaniach bezczynszowych większość kosztów eksploatacji i obowiązek dbania o budynek, podjazd, zieleń, klatkę schodową leży po stronie właściciela.

Właściciele, jako wspólnota mieszkaniowa, mogą jednak uzgodnić wspólnie składki na usługi i remonty dotyczące części wspólnych na przykład monitoring, odśnieżanie czy konserwację pomieszczeń wspólnych oraz to, czy i w jakiej wysokości będą zasilać tak zwany fundusz remontowy.

Najważniejszym plusem mieszkań bezczynszowych jest to, że właściciele wiedzą dokładnie na co przeznaczane są pieniądze ze składek, które płacą. Unikają dodatkowych kosztów związanych ze spółdzielnią mieszkaniową. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupno i użytkowanie mieszkania jest tańsze, niż standardowego mieszkania, gdzie co miesiąc trzeba płacić czynsz – wyjaśnia Iwona Wielgus.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: nowymlynwloszczowa.pl.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Niebawem rusza budowa nowego osiedla o nazwie Nowy Młyn przy ulicy Młynarskiej we Włoszczowie – obecnie trwa przedsprzedaż mieszkań (fot. archiwum prywatne).
UDOSTĘPNIJ