Spotkanie w sprawie funduszu autobusowego odbyło się w starostwie z inicjatywy władz powiatu włoszczowskiego.

Do Tarnawej Góry i Bożej Woli będą jeździć busy? Proszą o to mieszkańcy gmin Moskorzew i Kluczewsko

W poniedziałek, 18 listopada we włoszczowskim starostwie odbyło się spotkanie dotyczące funduszu autobusowego. Władze powiatu podejmą rozmowy z przewoźnikiem w sprawie uruchomienia dwóch nowych połączeń.

Na spotkanie zorganizowane przez władze powiatu przybyli wójtowie oraz przedstawiciele poszczególnych gmin. Rozmawiano o przewozach busami i autobusami, które świadczą dwie firmy w powiecie włoszczowskim.

Starosta Dariusz Czechowski zwrócił się do przedstawicieli gmin, żeby samorządy pokryły deficyty przewozowe na niektórych niedochodowych trasach, na przykład uruchomionej 1 października linii komunikacyjnej Skorków-Włoszczowa, która w ciągu pierwszego miesiąca przyniosła straty w wysokości ponad 4 tysięcy złotych (w październiku skorzystało z niej około 200 pasażerów).

Samorządowcy nie wyraziły na to zgody tłumacząc, że nie będą dopłacać do nierentownych kursów na terenie innych gmin. Przypomnijmy, że gminy, które chcą skorzystać z funduszu autobusowego, muszą zgodnie z ustawą sfinansować 10 procent każdego deficytu przewozowego (90 procent kosztów pokrywa budżet państwa).

Wójt Secemina Tadeusz Piekarski twierdził, że uruchamianie dodatkowych kursów w jego gminie jest nieopłacalne i szkoda na to pieniędzy.

Gdybyśmy uruchomili dodatkowe autobusy, sądzę, że nie więcej jak kilka osób skorzystałoby z nich. Czy warto wydawać pieniądze na takie kursy, gdzie przewozi się właściwie tylko powietrze? Uważam, że ten program rządowy to marnotrawstwo środków publicznych. Lepiej dać na ratowanie publicznej służby zdrowia – twierdził wójt Secemina.

Zapotrzebowania na dodatkowe połączenia autobusowe nie wyraziła również gmina Włoszczowa. – Nie będziemy wynajmować autobusu do jakiejś miejscowości dla jednej osoby. To jest nielogiczne i ekonomicznie nieuzasadnione – mówił Sławomir Owczarek, dyrektor Biura do spraw inwestycji Urzędu Gminy we Włoszczowie.

Gminy Kluczewsko i Moskorzew są natomiast zainteresowane dodatkowymi połączeniami z Włoszczową. Chodzi o dwie miejscowości: Tarnawą Górę w gminie Moskorzew, gdzie ponad 100 mieszkańców wystosowało petycję do władz gminy z prośbą o uruchomienie połączenia ich miejscowości przez Chlewice do Włoszczowy oraz Bożą Wolę w gminie Kluczewsko, gdzie zapotrzebowanie zgłosiło 15 mieszkańców (głównie młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych we Włoszczowie).

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ