Ten wieniec z Bebelna, prezentowany przez władze samorządowe Gminy Włoszczowa, okazał się najładniejszy na dożynkach w Rząbcu. Będzie reprezentował gminę Włoszczowa w konkursie powiatowym 1 września.

Dożynki gminy Włoszczowa w Rząbcu. Wieniec z Bebelna najładniejszy, Jeżowice najlepsze w turnieju sołectw o puchar burmistrza

W upalną niedzielę 18 sierpnia odbyły się w Rząbcu VIII Dożynki Gminy Włoszczowa. Impreza na zakończenie żniw zgromadziła tłumy mieszkańców z całego powiatu. Udała się też kwesta na rzecz poszkodowanych rolników z gminy Moskorzew.

Gminne Święto Plonów zorganizowano na miejscowym boisku, gdzie dotarł barwny korowód dożynkowy spod odnowionej świetlicy wiejskiej, prowadzony przez połączone orkiestry dęte z Konieczna i Zakrzowa pod batutą Rafała Bednarczyka.

Następnie odbyła się uroczysta msza święta polowa w intencji rolników, sprawowana przez proboszcza parafii Konieczno, księdza Grzegorza Olejarczyka, w asyście dziekana dekanatu włoszczowskiego, prałata Zygmunta Pawlika oraz wikarego Marcina Tatara.

Po nabożeństwie rozpoczęły się tradycyjne obrzędy dożynkowe, poprzedzone odegraniem przez orkiestrę “Mazura Dąbrowskiego” i “Roty”. 17 delegacji sołeckich ośpiewało swoje wieńce i przekazało je włodarzom gminy w osobach burmistrza Grzegorza Dziubka i przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Dudkiewicza. W tym roku wieńce przygotowało 18 sołectw.

Następnie, zgodnie ze staropolskim obyczajem, starostowie dożynkowi – Bożena Bomba z Łachowa i Dariusz Świeboda z Rząbca przekazali włodarzom bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Burmistrz Włoszczowy obiecał dzielić go sprawiedliwie dla mieszkańców.

Kiedy przeprowadzilibyśmy ankietę wśród mieszkańców tutaj, w Rząbcu, co jest dla nich najważniejsze, większość odpowiedziałaby, że bezpieczeństwo. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, które zależy od rolników, czyli bezpieczeństwo żywnościowe. To dzięki pracy rolników codziennie na polskie stoły trafia bochen chleba. Pragnę podziękować i pochylić czoło wszystkim rolnikom, którzy nas żywią, za ich ciężką, trudną i odpowiedzialną pracę – mówił Grzegorz Dziubek.       

Podczas włoszczowskich dożynek nie mogło też zabraknąć dwóch popularnych konkursów – w tym najważniejszego na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrało go Koło Gospodyń Wiejskich Bebelanki z Bebelna, które w nagrodę otrzymało od burmistrza czek na 1200 złotych. Drugie miejsce zajęli gospodarze z Rząbca (nagroda – 900 zł), a trzecie Danków Mały (700 zł). Warto dodać, że każda z grup wieńcowych otrzymała od gminy voucher na 500 złotych za udział w konkursie.

Drugi konkurs, a dokładnie Turniej Sołectw o Puchar Burmistrza wygrały w tym roku Jeżowice, które nagrodzono czekiem o wartości 1200 złotych. Drugie miejsce zajęło sołectwo Nieznanowice (nagroda – 900 zł), a trzecie Czarnca (700 zł).

W części artystycznej wystąpili kapela Włoszczowskie Muzykanty, Włoszczowska Kapela Powiatowa oraz zespół młodzieżowy Nuksy z Secemina. Gwiazdą gminnego Święta Plonów był zespół disco polo Impuls z Białegostoku. Imprezę w Rząbcu zakończyła zabawa taneczna z zespołem MEJ z Włoszczowy.

Warto podkreślić, że podczas wydarzenie odbyła się też kwesta na rzecz poszkodowanych rolników z gminy Moskorzew, którą prowadziło 12 wolontariuszy z Koła Gospodyń Wiejskich Tarnawa-Góra pod przewodnictwem szefowej Rady Gminy Moskorzew Leny Nowak wraz z radnymi gminnymi – Łukaszem Bugajem i Adrianem Michalskim z żoną Pauliną. Zebrali oni łącznie ponad 3,5 tysiąca złotych.

O pomoc finansową dla poszkodowanych przez żywioł rolników apelowali ze sceny włoszczowscy włodarze – Grzegorz Dziubek i Grzegorz Dudkiewicz.

Kiedy przejmowałem bochen chleba od starostów pomyślałem sobie, że to piękny symbol dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. Dzisiaj na naszych dożynkach prowadzona jest akcja dzielenia się dobrem z poszkodowanymi rolnikami na moskorzewskiej i radkowskiej ziemi, którzy potrzebują paszy, materiału siewnego i pieniędzy. Solidaryzujmy się z naszymi braćmi – apelował do zebranych burmistrz Włoszczowy.   

Specjalną piosenkę na tę okoliczność ułożyło nawet Koło Gospodyń Wiejskich Kurzelowianki z Kurzelowa: “Drodzy tu zebrani, jak ktoś jeszcze nie wie, że klęska dosięgła ludzi w Moskorzewie. Hej władze naszej gminy dobrze się spisują i naszym sąsiadom pomoc ofiarują. Hej wszyscy mili goście, którzy tylko mogą, niech groszem do puszki rolników wspomogą”. 

Dodatkowymi atrakcjami ósmych Dożynek Gminy Włoszczowa w Rząbcu było około 20 stoisk wystawowych z potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Prezentowały się także lokalne firmy, organizacje, twórcy ludowi. Wielką atrakcją była między innymi stara kuźnia wiejska z Rząbca. Nie zabrakło też gastronomii, czy dmuchańców dla dzieci.

Były to drugie w tym roku gminne dożynki w powiecie włoszczowskim. Zorganizowali je: Gmina Włoszczowa, sołectwo Rząbiec, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Dom Kultury we Włoszczowie. Imprezę prowadzili Jolanta Tyjas i Zbigniew Woldański. 

/RB/

UDOSTĘPNIJ