Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chlewicach: (od lewej) Zbigniew Krzysiek, Bartłomiej Dorywalski, Andrzej Walasek i Andrzej Jaworski.

Dwa domy kultury w powiecie włoszczowskim otrzymały spore dotacje z budżetu państwa. Chodzi o Włoszczowę i Chlewice

121 tysięcy złotych dofinansowania otrzymał Dom Kultury we Włoszczowie na zakup systemu nagłośnienia sali kinowej, natomiast 110 tysięcy pozyskał Gminny Ośrodek Kultury w Chlewicach na remont dachu i głównego wejścia. Działania wspierał poseł Bartłomiej Dorywalski.

Obie dotacje pochodzą z rządowego programu „Infrastruktura domów kultury”, nadzorowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Włoszczowska placówka dostała 121 tysięcy na zakup systemu nagłośnienia liniowego sali kinowo-widowiskowej. Nowoczesne nagłośnienie zastąpi ponad 20-letnie głośniki, które znajdują się po bokach sceny.

Przeprowadziliśmy już pierwsze próby i prezentację sprzętu, który chcemy zakupić. Mamy na oku głośniki, które zapewniają dobre wrażenia akustyczne i pełne pokrycie dźwiękiem widowni – mówi Sylwester Kowalski, dyrektor Domu Kultury.

Nowe nagłośnienie ma być głównie wykorzystywane do koncertów biletowanych, jako profesjonalne nagłośnienie sceny. Inwestycja ma kosztować 280 tysięcy złotych (pozostałą część kosztów pokryje Dom Kultury).

Mam nadzieję, że będzie to niesamowita gratka dla audiofilów i podniesie jakość wydarzeń, które będą organizowane w naszym Domu Kultury. Cieszę się, że mogłem wesprzeć działania pana dyrektora w tym zakresie – podkreśla Bartłomiej Dorywalski.

Ale to nie jedyna placówka kultury w naszym powiecie, która otrzymała wsparcie, dzięki pomocy posła. 110 tysięcy rządowych pieniędzy popłynie też do Chlewic na remont dachu Gminnego Ośrodka Kultury oraz wejścia głównego.

W ramach inwestycji zostanie ocieplony strop budynku, a przeciekający dach pokryty blachą, co – jak mówi wójt gminy Andrzej Walasek – wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku w sezonie grzewczym, poprawi komfort lokalu oraz jego zewnętrzny wizerunek.

Z kolei remont wejścia głównego będzie polegał na wymianie drzwi oraz posadzki na schodach i tarasie, co znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z usług placówki. Wartość całego zadania ma wynieść ponad 250 tysięcy złotych.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ