Władze gminy Kluczewsko oddają cześć kapralowi Franciszkowi Głowaczowi pseudonim Lis, spoczywającemu na cmentarzu w Stanowiskach. (fot. Urząd Gminy Kluczewsko).

Dwudniowe obchody Święta Niepodległości w gminie Kluczewsko. Świętowano w trzech miejscowościach

W Kluczewsku, Stanowiskach i Dobromierzu świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody trwały dwa dni.

Zainaugurowała je w niedzielę, 10 listopada msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w Kluczewsku przez proboszcza, księdza Wiesława Chęcinę.

Następnie władze samorządowe gminy oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Kluczewsku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców gminy w czasie II wojny światowej.

11 listopada świętowanie niepodległości obchodzono w dwóch kolejnych miejscowościach gminy. Zaczęło się od mszy świętej koncelebrowanej w kościele parafialnym w Stanowiskach, której przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Stańczyk, a homilię wygłosił ksiądz profesor Tadeusz Gacia.

Następnie uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę dętą z Dobromierza przeszli na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Hubalczyka, kaprala Franciszka Głowacza pseudonim Lis. Tutaj odczytano też apel poległych. Władze samorządowe nie zapomniały również o spoczywającym na cmentarzu księdzu kanoniku Antonim Mroczku, byłym proboszczu tej parafii, Honorowym Obywatelu Gminy Kluczewsko.

W uroczystościach wzięły udział wspomniane władze gminy oraz poczty sztandarowe szkół i ochotniczych straży pożarnych. Dużym wyróżnieniem był udział Sztandaru Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z komendantem marszu Dionizym Krawczyńskim na czele.

Trzecim i ostatnim punktem obchodów niepodległościowych w gminie Kluczewsko był okolicznościowy występ młodzieży w Szkole Podstawowej imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim Hubal w Dobromierzu. Uczniowie przedstawili piękny montaż słowno-muzyczny pod tytułem “Wolność – słowo najpiękniejsze…”.

/RB/

UDOSTĘPNIJ