Wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski odznacza Bożenę Kaczor Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez prezydenta Polski (fot. archiwum prywatne).

Dyrektor włoszczowskiego liceum Bożena Kaczor odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za rozwijanie polskiej oświaty

8 października I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie obchodziło po raz 36. Święto patrona liceum. W tym roku uroczystość była wyjątkowa.

Wzięli w niej udział między innymi wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, członek Zarządu Powiatu Małgorzata Gusta oraz dyrektor Doku Kultury Sylwester Kowalski.

Tradycją Święta patrona liceum jest ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku ślubowanie na sztandar złożyła rekordowa liczba 280 uczniów. W Domu Kultury, gdzie odbyła się uroczystość, trzeba było dostawić 60 krzeseł.

Po ślubowaniu, w asyście pocztu sztandarowego, uczniowie złożyli biało-czerwone róże przed tablicą patrona na budynku szkoły. Następnie dwie klasy humanistyczne odegrały scenki z życia generała Sikorskiego, upowszechniając wyjątkowość tej postaci na scenie politycznej pierwszej połowy XX wieku.

Ważnym punktem uroczystości były konkursy wiedzy o patronie oraz plastyczny. W turnieju wiedzy o generale Sikorskim najlepsi byli: Dominika Krawczyk, Radosław Warzyński i Piotr Ziętara. Z kolei laureatami konkursu plastycznego zostali: Magdalena Szczepanik i Natalia Turczyn (ex aequo pierwsze miejsce), Emilia Turczyn, Zuzanna Kraszewska (drugie miejsce) oraz Anna Tasak i Adriana Literacka (trzecie miejsce).

Podczas Święta patrona liceum zostały też ogłoszone wyniki wyboru przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W tym roku startowało czterech chłopców i jedna dziewczyna. Wybory wygrała Roksana Lesiak.

Wyjątkowym punktem uroczystości było odznaczenie dyrektor szkoły Bożeny Kaczor przez wicewojewodę Bartłomieja Dorywalskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta Polski za pracę na rzecz społeczności lokalnej w obszarze rozwijania polskiej oświaty.

Wicewojewoda świętokrzyski stwierdził, że Bożena Kaczor to osoba wyjątkowa w społeczności „Sikorskiego”, co wywołało aplauz zgromadzonych na sali kinowej. Dyrektor liceum była wyraźnie wzruszona.

Ta szczególna i wzruszająca chwila wpisze się w kadry dokumentujące tradycję i historię naszej szkoły – powiedziała Bożena Kaczor.

/RB/

UDOSTĘPNIJ