Dla zagranicznych gości włoszczowska „jedynka” przygotowała wiele atrakcji.

Dzieci z Francji we włoszczowskiej „jedynce”

W Zespole Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie gościli uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły z Francji. Do Polski przyjechało 30 osób z Centre Solaire Saint Pierre w Calais.

Była to już druga wizyta francuskich uczniów we Włoszczowie. Pierwsza miała miejsce w maju 2017 roku.

Przez cały tydzień goście uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych razem z klasą 5e z „jedynki”. Zorganizowano dla nich quiz wiedzy o Francji i Polsce, polsko-francuską lekcję matematyki oraz muzyki.

Francuzi wzięli również udział w happeningu „Moda na czytanie” oraz piątym Pikniku Bezpieczeństwa „Mundurowi dzieciom”. Uczestniczyli także w plenerowej lekcji przyrody w Przedborskim Parku Krajobrazowym.

Goście zwiedzili Włoszczowę, w tym kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zobaczyli cykl wypieku chleba w Piekarni Zbieroń. Dużą atrakcją była „lekcja lepienia pierogów” w Pierogarni Kresowa Małgorzaty i Andrzeja Ociepów. Odbyli wycieczki do Krakowa, Chęcin i Częstochowy.

Podczas pobytu w Polsce uczniowie z Francji nie tylko poszerzyli wiedzę o naszym kraju i regionie, ale i zacieśnili przyjaźnie. Mamy nadzieję, że przetrwają one kolejne lata, a współpraca pomiędzy Centre Solaire Saint Pierre w Calais i naszą szkołą będzie kontynuowana – mówi dyrektor „jedynki” Iwona Gieroń.

/RB/

UDOSTĘPNIJ