Forum oświatowe Murawy Dobromierskie. Minister Józef Kasprzyk w gminie Kluczewsko

Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odwiedził region świętokrzyski, w tym nasz powiat. Szkoła w Dobromierzu otrzymała Medal Pro Patria.

Jego wizyta była związana z I Forum Oświatowym „Murawy Dobromierskie”, zorganizowanym przez miejscową szkołę. Forum poświęcone było tożsamości narodowej i pamięci o lokalnych bohaterach. W spotkaniu uczestniczyły też władze samorządowe gminy Kluczewsko oraz członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Rafał Pacanowski.

W szkole w Dobromierzu odbyło się I Forum Oświatowe (fot. Urząd Gminy Kluczewsko).

 

 

 

Podczas forum zaprezentowano portal internetowy mapa pamięci „Na szlaku walki”, dzięki któremu można zapoznać się z miejscami upamiętniającymi historię żołnierzy Armii Krajowej w województwie świętokrzyskim.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Jodła z Występ, które współtworzyło portal, powiedział, że przy jego powstawaniu brano pod uwagę chęć dotarcia do młodego pokolenia za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Jak dodał, portal pozwala odwiedzić miejsca w regionie świętokrzyskim, o których mogą nie wiedzieć nawet lokalni mieszkańcy.

Wizyta Jana Józefa Kasprzyka w Dobromierzu rozpoczęła się od spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal”. Po spotkaniu minister Kasprzyk odwiedził cmentarz w Dobromierzu, gdzie złożył wieniec na grobie jednego z żołnierzy „Hubala”.

Udał się także do uroczyska leśnego „Krogulec”, gdzie w trakcie II wojny światowej stacjonowały oddziały partyzanckie Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”. Spotkanie zakończyło się nadaniem sztandarowi szkoły w Dobromierzu medalu „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

/RB/

UDOSTĘPNIJ