Przebudowana oczyszczalnia ścieków w Kluczewsku wygląda bardzo efektownie (fot. Urząd Gminy Kluczewsko)

Gmina Kluczewsko przebudowała swoją oczyszczalnię ścieków. To największa inwestycja dziesięciolecia

Blisko 4 miliony złotych kosztowała przebudowa z rozbudową oczyszczalni ścieków w Kluczewsku. To była największa inwestycja ostatnich lat w tej gminie.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się wiosną ubiegłego roku, a zakończyło w ostatnim czasie. Wykonawcą była firma Metabex z Morawicy. Wójt gminy Rafał Pałka jest zadowolony z realizacji. Jak mówi, inwestycja ta zabezpieczy potrzeby połowy terenu gminy Kluczewsko.

Tę pierwszą w gminie oczyszczalnię ścieków oddano do użytku w 1997 roku. Po wielu latach eksploatacji wymagała przebudowy z rozbudową, gdyż nie była wystarczająco wydajna.  Dodajmy, że druga oczyszczalnia w gminie Kluczewsko funkcjonuje od wielu lat w Dobromierzu (modernizowana była w 2015 roku).

Jeśli chodzi o oczyszczalnię w Kluczewsku, to zmodernizowano w niej reaktor biologiczny wraz z wyposażeniem go w nowoczesne urządzenia, rozbudowano zbiorniki do magazynowania osadu nadmiernego, przebudowano budynek techniczny, budynek stacji dmuchaw, wybudowano tłocznię ścieków surowych, studnię pomiarową ścieków oczyszczonych, budynek do prasy taśmowej, do obróbki osadu nadmiernego, zagospodarowano również plac wokół oraz utwardzono go kostką brukową.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 3,95 miliona złotych, w tym gmina Kluczewsko pozyskała z Unii Europejskiej (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) ponad 1,2 miliona dofinansowania, resztę kosztów  pokryła ze środków własnych.

Inwestycja ta, jak podkreśla władza gminy, przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego, czystości wód i gleby, a także zwiększy sprawność i niezawodność oczyszczalni oraz poprawi komfort eksploatacji.

 

Rafał Pałka – wójt gminy Kluczewsko

„To była największa inwestycja ostatniego dziesięciolecia i konieczna do przeprowadzenia w naszej gminie. Zwiększyła się przepustowość i jakość odprowadzanych ścieków – jak przystało na oczyszczalnie XXI wieku”.

 

 

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ