Uczestnicy uroczystego podsumowania projektu „Tu mieszkam, tu sprzątam” w remizie strażackiej w Dobromierzu.

Gmina Kluczewsko wzorem do naśladowania jak dbać o środowisko. W Dobromierzu podsumowano projekt „Tu mieszkam, tu sprzątam”

19 listopada w Domu Strażaka w Dobromierzu odbyło się uroczyste podsumowanie siódmej edycji projektu proekologicznego, realizowanego przez sołectwa gminy Kluczewsko. To jedyne takie przedsięwzięcie w powiecie włoszczowskim.

Podsumowania dokonała Edyta Delczyk-Wasela, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kluczewsko Od pomysłu do działania, które było koordynatorem projektu „Tu mieszkam, tu sprzątam”. W tym roku odbyła się już siódma edycja tego przedsięwzięcia.

Edyta Delczyk-Wasela – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kluczewsko

Od siedmiu lat prowadzimy akcję w naszych sołectwach, mającą na celu dbanie o czystość terenów zielonych gminy Kluczewsko. Przy wsparciu naszych partnerów, to jest gminy Kluczewsko, Komunalnego Usługowego Zakładu Gospodarczego, Nadleśnictwa Przedbórz i Przedborskiego Parku Krajobrazowego dbamy o czystość naszej małej ojczyzny. Poprzez działanie, informowanie, wspólną pracę edukujemy i integrujemy mieszkańców.

Przypomnijmy, że ta proekologiczna akcja, zapoczątkowana 7 lat temu przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko, była oddolną inicjatywą lokalnej społeczności, podjętą z uwagi na pojawiające się w lasach i przydrożnych rowach coraz większe ilości śmieci. Dlatego postanowiono coś z tym zrobić. W tym roku mieszkańcy ziemi kluczewskiej posprzątali 23 sołectwa (na 27 wszystkich w gminie). W akcję zaangażowało się 720 osób.

Cieszymy się ogromnie z tego, że w każdym sołectwie zebrała się większa lub mniejsza grupa osób odpowiedzialnych, troszczących się o przyrodę, środowisko. Kropla drąży skałę… Myślę, że nasze wspólne działania kiedyś przyniosą pożądany efekt i więcej mieszkańców naszej gminy będzie troszczyło się o czystość otoczenia – wyraziła nadzieję Edyta Delczyk-Wasela.

Zaproszeni goście byli pełni podziwu dla organizatorów tej godnej do naśladowania akcji. Goszczący po raz pierwszy na podsumowaniu projektu „Tu mieszkam, tu sprzątam” poseł Bartłomiej Dorywalski z Włoszczowy stwierdził, że w gminie Kluczewsko rzeczywiście widać czystość otoczenia, gratulował mieszkańców pomysłu i skutecznego działania.

Zmieniacie mentalność ludzi odnośnie postępowania ze śmieciami. Nasza gmina dużo lepiej wygląda, za co wam bardzo serdecznie dziękuję. W czasach pandemii, gdy ludzie się izolują, ta inicjatywa wspólnego działania jest bardzo cenna i wskazana – dodał wójt Kluczewska Rafał Pałka.

Za sprzątnie lasów podziękował też mieszkańcom Witold Sobolewski, kierownik Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Po przemówieniach przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kluczewsko wręczyli podziękowania i drobne upominki zaangażowanym w akcję proekologiczną przedstawicielom sołectw oraz partnerom projektu.

/RB/

Zobacz również: https://www.moja-gazeta.com.pl/solectwo-ciemietniki-rozpoczelo-wielka-akcje-sprzatania-gminy-kluczewsko-soltys-zapewnil-dla-mieszkancow-wiele-atrakcji

 

UDOSTĘPNIJ