Gmina Krasocin wyremontuje w tym roku słynny wiatrak, dzięki olbrzymiej dotacji z ministerstwa: (od lewej) wójt Ireneusz Gliściński, wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski i zastępca wójta Jacek Sienkiewicz.

Gmina Krasocin dostała z ministerstwa pół miliona złotych na wiatrak. Pomógł wicewojewoda świętokrzyski (wideo)

500 tysięcy złotych otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego gmina Krasocin na renowację zabytkowego wiatraka holenderskiego, który jest wizytówką tej gminy i całej ziemi włoszczowskiej.

Takie wieści przywiózł w środę, 15 maja pochodzący z Włoszczowy wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, który bardzo zaangażował się w tę sprawę.

Ireneusz Gliściński – wójt gminy Krasocin

“Dzięki olbrzymim staraniom pana wicewojewody nasza gmina otrzymała wsparcie finansowe w wysokości pół miliona złotych. Powiem, że jako wójt, pukałem do różnych drzwi w celu uzyskania wsparcia na to zadanie. Przedstawiłem też problem panu wicewojewodzie. Znając jego skuteczność w działaniu wierzyłem, że zakończy się to pełnym sukcesem. I nie myliłem się. Po raz kolejny pan Bartłomiej Dorywalski udowodnił, że dobro naszej włoszczowskiej ziemi, a co za tym idzie również gminy Krasocin leży mu na sercu. Jego działania na trwale zapiszą się złotymi zgłoskami w historii Krasocina, gdyż wiatrak ten jest symbolem nie tylko naszej gminy, ale również całego powiatu i regionu”.

O przyznaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury wicewojewoda świętokrzyski dowiedział się 14 maja od doradca wicepremiera Piotra Glińskiego – Michała Płatka.

Bartłomiej Dorywalski
– wicewojewoda świętokrzyski

“Od samego początku zaangażowałem się w sprawę renowacji naszego krasocińskiego wiatraka. Nie ukrywam, że było to trudne zadanie, ale dzięki wsparciu pani poseł Marii Zuby, doradcy wicepremiera Michała Płatka oraz mojej szefowej – wojewody Agaty Wojtyszek udało się pozyskać te środki. Wierzę, że dzięki temu dofinansowaniu symbol Krasocina i całej ziemi włoszczowskiej odzyska dawny blask i będzie wspaniałym miejscem do nauki, tradycji, historii i kultury dla następnych pokoleń. Cieszę się, że mogłem pomóc”.

O tym, jak trudno było pozyskać to dofinansowanie niech świadczy fakt, że na 1400 wniosków z listy rezerwowej, na której był również krasociński wiatrak, dotację z ministerstwa otrzymały jedynie 154 obiekty w całym kraju – w tym gmina Krasocin, która pod względem wysokości dofinansowania znalazła się na czwartym miejscu w Polsce (patrz strona 45). 

Gmina, jak poinformował nas wójt Ireneusz Gliściński, ma już zabezpieczone w budżecie pozostałe środki na renowację wiatraka. Obiekt ten zostanie odnowiony jeszcze w tym roku. O tym, jak będzie wyglądał, poinformujemy naszych czytelników w najbliższym czasie.

Ale to nie jedyne dobre wieści, które przywiózł w środę do Krasocina Bartłomiej Dorywalski. Poinformował on również władze gminy o tym, że świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków ogłosił ostatnio wyniki naboru wniosków w sprawie przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków. Wsparcie otrzymają między innymi cztery kościoły z naszego powiatu: Krasocin i Oleszno (po 35 tysięcy złotych) oraz Włoszczowa (stara parafia) i Secemin (po 20 tysięcy).

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ