Gmina Moskorzew chce odrestaurować ten zabytkowy Murowaniec z XVI wieku.

Gmina Moskorzew chce uratować XVI-wieczny Murowaniec przed katastrofą budowlaną. Złożyła wniosek o dotację w Urzędzie Marszałkowskim

16 marca gmina Moskorzew złożyła do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach wniosek o dotację na opracowanie dokumentacji prac konserwatorskich oraz ekspertyzy stanu technicznego zabytkowego Murowańca z XVI wieku.

Gmina ubiega się o 31,5 tysiąca złotych dofinansowania na ten cel. Wójt Andrzej Walasek szacuje, że koszt przygotowania projektu i ekspertyzy pochłonie łącznie około 45 tysięcy.

[flowplayer id=”12585″]

Murowaniec stanowi własność gminy Moskorzew i został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest to budynek gospodarczy z XVI wieku. Został zbudowany z czerwonej cegły przez dawnych właścicieli wsi moskorzewskich.

Andrzej Walasek – wójt Moskorzewa

Zabytkowy obiekt od ponad 30 lat jest nieużytkowany z uwagi na brak środków finansowych na jego renowację. Stan techniczny budynku jest zły. Pokrycie dachowe z gontu jest niemal całkowicie zniszczone, komin w stanie destrukcji, stolarka okienna i drzwiowa zniszczona, niekompletne schody, zniszczony drewniany parkiet, mury zewnętrzne mają widoczne spękania i ubytki budulca, jest też pęknięte nadproże nad wejściem do piwnicy, grożące jej zawaleniem.

Po przyznaniu dotacji gmina Moskorzew planuje wykonać dokumentację pozwalającą na wskazanie kolejności prac remontowo-budowlanych, mających na celu zabezpieczenie XVI-wiecznego budynku przed katastrofą budowlaną.

Następnie samorząd będzie się starał o pozyskanie dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odrestaurowanie zabytku i przywrócenie mu dawnego wyglądu. Obiekt docelowo zostanie przeznaczony do zwiedzania dla mieszkańców i turystów.

Będziemy chcieli stworzyć w nim przestrzeń ekspozycyjną, która odtworzy historyczny obraz życia lokalnej społeczności – mówi Andrzej Walasek.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ