Takie stare kopciuchy, jak na przykład w szkole w Kurzelowie, znikną w tym roku z kotłowni węglowych (fot. Urząd Gminy Włoszczowa).

Gmina Włoszczowa dopłaci mieszkańcom do wymiany „kopciuchów”. Można dostać nawet 5 tysięcy złotych. Nabór wniosków od 1 kwietnia

Nawet 60 mieszkańców gminy Włoszczowa może skorzystać z gminnego dofinansowania w wysokości do 5 tysięcy złotych na wymianę starego pieca centralnego ogrzewania. To kolejny pomysł samorządu na walkę ze smogiem.

24 lutego Rada Miejska we Włoszczowie, jak jedna z pierwszych w województwie świętokrzyskim, podjęła uchwałę w sprawie „określenia zasad udzielania dotacji celowej na wymianę źródła ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza na terenie gminy”. O co dokładnie chodzi?

Gmina zamierza przeznaczyć w tym roku 300 tysięcy złotych wsparcia dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę „kopciuchów” trujących środowisko. Z dotacji w kwocie do 50 procent kosztów przedsięwzięcia - nie więcej jednak niż 5 tysicy złotych brutto - będzie mogło skorzystać około 60 osób. Nabór wniosków rusza 1 kwietnia i potrwa do końca maja.

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest likwidacja pieca węglowego i zakup proekologicznego kotła grzewczego. Wsparcie finansowe obejmuje kotły gazowe, olejowe, na pellet, które spełniają graniczne wartości emisji odpowiadające wymaganiom piątej klasy czystości spalin, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa oraz nie posiadające rusztu awaryjnego.

Warto podkreślić, że dotacja od gminy jest tylko na zakup fabrycznie nowego kotła, zamontowanego po raz pierwszy (posiadającego co najmniej 2-letnią gwarancję), nie obejmuje natomiast użytkowanych pieców węglowych, które zostały przebudowane na ekologiczne paliwo.

To pomoc, która przyczyni się do podniesienia jakości naszego powietrza. Program nie jest skomplikowany i nie ma wymogów dochodowych, skierowany jest głównie do osób średniozamożnych – mówił na sesji burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Dofinansowanie do wymiany starych pieców to kolejny krok włoszczowskiego samorządu w walce ze smogiem, po termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej (szkół), czy inwestycji w fotowoltaikę bądź systemy solarne.

Regulamin przyznawania dotacji, wzór wniosku oraz projekt umowy o rozliczenie są dostępne na stronie internetowej gminy. Informację można też uzyskać w Wydziale Mienia Gminnego Rolnictwa i Ochrony Środowiska pod numerem telefonu (41) 394 23 61.

Rafał Banaszek