Mieszkańcy Włoszczowy już montują ekologiczne kotły na pellet w swoich kotłowniach (fot. UG Włoszczowa).

Gmina Włoszczowa chce ograniczyć smog. Rozpoczęła się wymiana „kopciuchów” dzięki gminnej dotacji dla mieszkańców

W gminie Włoszczowa ruszyło podpisywanie umów z mieszkańcami, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania finansowego wsparcia na wymianę starego kotła centralnego ogrzewania. Trwają wizytacje urzędników w domowych kotłowniach. Mieszkańcy już instalują nowe piece.

Wnioski na wymianę starych, zatruwających powietrze pieców na paliwo stałe (węgiel, drewno, miał) na nowe, proekologiczne można było składać od kwietnia do końca maja.

W pionierskiej edycji gminnego programu walki ze smogiem zabezpieczono na ten cel 400 tysięcy złotych i gmina zapowiada kolejne edycje.

Ledwie ruszyliśmy z propozycją dotacji 5 tysięcy złotych na ten cel, a okazało się, że zainteresowanie jest ogromne – informuje magistrat.

Ci, którzy zdecydowali się na wymianę dotychczasowego źródła ciepła, najczęściej wybierają ogrzewanie na gaz lub pellet. Na rozliczenie mieszkańcy mają czas do końca października.

Są bardzo zadowoleni. Wśród walorów wyliczają niskoemisyjną eksploatację, komfort termiczny, estetykę, a przede wszystkim wysokość rachunków – mówi podinspektor Anna Szczepanik z Urzędu Gminy, która wizytuje domy wnioskodawców.

Głównym celem programu dotacji na wymianę starych kotłów na nowe, ekologiczne jest poprawa jakości powietrza w gminie Włoszczowa.

/RB/