Projekt Kino przyjazne sensorycznie w Twoim mieście realizowany jest we Włoszczowie dzięki staraniom kierownika kina Muza Grzegorza Krzywonosa.

Jedyne w województwie kino przyjazne dla dzieci z autyzmem. Po raz pierwszy we Włoszczowie i świętokrzyskiem

Włoszczowskie kino Muza, jako jedno z nielicznych w Polsce oraz jedyne w województwie świętokrzyskim przystąpiło do projektu Kino przyjazne sensorycznie w Twoim mieście.

Muza wraz z Fundacją Pomoc Autyzm zapraszają młodych widzów ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów na dedykowane im seanse kinowe.

– Zachęcamy także innych widzów, którzy z powodu swoich trudności z odbiorem otaczającego świata, chcieliby skorzystać z takich dostosowanych seansów. Są  one dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. Seanse będą odbywać się raz w miesiącu w godzinach dopołudniowych – wyjaśnia Grzegorz Krzywonos, kierownik kina.

Otwieramy salę kinową na specjalne, cykliczne projekcje, które pozwolą dzieciom i ich rodzicom, a także młodzieży i dorosłym z autyzmem cieszyć się filmową rozrywką w dostosowanych do nich warunkach – dodaje kierownik.

Jak wygląda taki seans?

Na sali zostaną zapewnione odpowiednie warunki dla widzów. Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku, tak, by doświadczenie oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne. Przed pokazem nie są wyświetlane reklamy, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu. Ponieważ wiele dzieci czy osób z autyzmem jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców przekąski – odpowiada Grzegorz Krzywonos.

Celem projektu jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Takie seanse  mogą być okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

I co ważne, ceny biletów będą bardzo atrakcyjne.

Na seanse przyjazne sensorycznie zarówno dzieci, jak i dorośli po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności (w kasie kina), orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy będą mogli kupić bilety ulgowe w cenie 12 złotych – przypomina Grzegorz Krzywonos.

Pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę, 15 grudnia. Zainaugurował je film „Kraina lodu II”. Kolejne seanse będą odbywać się w każdą czwartą sobotę miesiąca w godzinach dopołudniowych. Można też zamówić pokaz przyjazny sensorycznie dla zorganizowanej grupy. Wystarczy zgłosić taką grupę i umówić termin oraz tytuł pod adresem kino@dkwloszczowa.pl lub telefonicznie 664 137 017.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ