Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek pokazuje miejsce, w którym będzie się zaczynać obwodnica południowa miasta dla jadących od strony Kielc – to łąki i lasy na Belinie.

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Włoszczowy. Prace ruszają jeszcze w tym miesiącu (zobacz film)

5 sierpnia wicewojewoda świętokrzyski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, polegającą na budowie pierwszego etapu układu obwodnicowego naszego miasta.

Oznacza to, że jeszcze w tym miesiącu drogowcy przystąpią do prac ziemnych przy budowie obwodnicy południowej Włoszczowy, na którą mieszkańcy czekają od ponad 40 lat.

Nasza obwodnica znalazła się wśród 14 najważniejszych przedsięwzięć drogowych w regionie świętokrzyskim, zatwierdzonych przez Komisję Europejską, dzięki staraniom poprzedniego samorządu województwa.

W ramach tej inwestycji powstanie nowa trasa o długości 7,4 kilometra, biegnąca w ciągu drogi wojewódzkiej 786 Kielce – Częstochowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 metra każdy oraz 1,5-metrowymi poboczami. Połączy ona dwie drogi wojewódzkie 786 i 742.

Obwodnica Włoszczowy pobiegnie głównie przez pola uprawne i lasy. Jej budowa ma rozpocząć się od drogi powiatowej w Łachowie i zakończyć przed mostem na Czarnej Strudze w okolicach Beliny.

Tak będzie przebiegać obwodnica południowa Włoszczowy (oprac. Rafał Banaszek).

Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 60 milionów złotych (wykupy gruntów i prace budowlane). Budowa ma zakończyć się w październiku 2020 roku. Wykonawcą będzie firma Drog – Bud z Częstochowy. Inwestycja będzie realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Nowa trasa o charakterze drogi wojewódzkiej nie tylko usprawni ruch pojazdów, ale spowoduje jego wyprowadzenie poza centrum naszego miasta. Na tę inwestycję mieszkańcy Włoszczowy czekają od ponad 40 lat.

Warto przypomnieć, że umowa na budowę pierwszego etapu układu obwodnicowego Włoszczowy została podpisana pod koniec 2017 roku we włoszczowskim Urzędzie Gminy. Podpisywał ją między innymi ówczesny marszałek województwa, obecnie europoseł Adam Jarubas.

Gmina i powiat włoszczowski przygotowały dla Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich koncepcję, decyzję środowiskową, program funkcjonalno-użytkowy i studium wykonalności.

Dodajmy, że pierwszym etapem układu obwodnicowego była przebudowa ulicy Jędrzejowskiej na odcinku ponad 2,5 kilometra, która jest obecnie na ukończeniu.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ