Wnętrze kościoła parafialnego w Chlewicach nawiązuje do pałacowej stylistyki.

Kościół parafialny w Chlewicach po wielkim malowaniu. Niewielka świątynia wygląda jak pałac

210 tysięcy złotych kosztowały prace malarskie wnętrza kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Chlewicach. Wnętrze świątyni wygląda „bosko”.

Wykonane prace, jak mówi proboszcz parafii, ksiądz Grzegorz Kowalik, stanowiły kontynuację tego, co udało się zrobić w poprzednich latach jego poprzednikom (ksiądz Kowalik objął tutaj probostwo w październiku 2018 roku).

W ciągu dwóch ostatnich lat nowemu proboszczowi udało się przeprowadzić wiele prac remontowych w kościele. Skupimy się tylko na tym roku. Pomalowana przez krakowska pracownię nawa i prezbiterium robią kolosalne wrażenie. Nadały nowy blask kościołowi i maksymalnie go rozjaśniły. Można powiedzieć, że XIX-wieczny styl architektoniczny świątyni niewielkiego kościoła nawiązuje do pałacowej stylistyki.

Wszystkie elementy zdobnicze zostały wykonane z wielką dokładnością i precyzją malarską. Pozostaną w kościele na pokolenia. Materiały zastosowane w pracach remontowych były drogie, ale trwałe, zaś wykonawcy prac to profesjonaliści pracujący przy zabytkach sakralnych najwyższej klasy – opowiada proboszcz parafii Chlewice, ksiądz Grzegorz Kowalik.

Prace te były możliwe do zrealizowania dzięki funduszom pochodzącym ze sprzedaży działki parafialnej, tak zwanej „organistówki” w kwocie 125 tysięcy złotych oraz ofiarom parafian w wysokości 65 tysięcy.

W przyszłym roku, jak Bóg pozwoli, planuję odnowienie ołtarza głównego i tutaj będę się ubiegał o dotację od Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Złożyłem także wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację na odnowienie ambony – opowiada proboszcz chlewickiej parafii.

Bogata galeria na stronie parafii
Więcej o inwestycjach, jakie przeprowadził w ostatnich latach ksiądz Grzegorz Kowalik w parafii pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła, w tym bogatą galerię zdjęć można znaleźć na stronie internetowej: www.chlewice.pl

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ