12-letni Mateusz Osiak z Min – pierwsze dziecko z powiatu włoszczowskiego odznaczone medalem Młody bohater.

Młody bohater z gminy Secemin został doceniony przez władze powiatu i służby mundurowe. To pierwsze takie wyróżnienie w powiecie

12-letni Mateusz Osiak z Min, uczeń siódmej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, odznaczony medalem Młody bohater przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, został doceniony też przez władze powiatu włoszczowskiego oraz komendantów policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Wraz z rodzicami oraz dyrektorką żelisławickiej szkoły Grażyną Kowalik został zaproszony 18 stycznia do Starostwa Powiatowego we Włoszczowie. Tutaj, w uznaniu zasług za swoją postawę otrzymał okolicznościowy grawerton od przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Matyśkiewicza oraz wicestarosty Łukasza Karpińskiego, który zainteresował się historią chłopca. Zastępca komendanta powiatowego policji Marek Gaj uhonorował Mateusza statuetką patrona policji – świętego Michała Archanioła. 12-latka docenił też komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Pacanowski.

Mateusz Osiak został okrzyknięty bohaterem po tym, jak 31 maja 2019 roku, po powrocie ze szkoły uratował życie swojej 73-letniej babci potrzebującej pomocy, dzwoniąc na numer alarmowy. Odwagi, jaką wykazał się ten 11-letni chłopiec, pogratulował mu podczas zakończenia roku szkolnego wójt gminy Secemin Tadeusz Piekarski. Bohaterska postawa chłopca została doceniona też przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, który – na wniosek szkoły w Żelisławicach – przyznał chłopcu medal Młody bohater w uznaniu bohaterskiej postawy w obliczu niebezpiecznej sytuacji. To pierwsze takie odznaczenie w powiecie. Inicjatorem złożenia wniosku do ministerstwa było włoszczowskie starostwo. 

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ