Całe nowe rondo przy skrzyżowaniu ulicy Jędrzejowskiej ze Wschodnią otoczone jest takim cygańskim zielem.

Przy nowym rondzie we Włoszczowie wyrosły trujące rośliny o działaniu narkotycznym. Spożycie ich nasion powoduje silne halucynacje (wideo)

Bieluń dziędzierzawa, zwany również cygańskim zielem rozplenił się przy przebudowanej ulicy Jędrzejowskiej. Najwięcej roślin wyrosło przy nowym rondzie na skrzyżowaniu z ulicą Wschodnią.

Na tę toksyczną roślinę z charakterystycznymi kolczastymi owocami zwrócił uwagę jeden z mieszkańców Włoszczowy.

Bieluń dziędzierzawa to trująca roślina o działaniu odurzającym i halucynogennym. Już spożycie 20 jej nasion powoduje silne pobudzenie układu nerwowego. Objawy przypominają zażywanie LSD – twierdzi mieszkaniec interesujący się botaniką.

Poinformował o tym fakcie Urząd Gminy we Włoszczowie oraz Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach, który jest właścicielem drogi 742 (ulicy Jędrzejowskiej). O sprawie dowiedział się od nas w środę Karol Rożek, zastępca dyrektora do spraw przygotowania i realizacji inwestycji w ZDW Kielce. Obiecał, że poinformuje kierownika budowy tej drogi wojewódzkiej.

Mieszkaniec Włoszczowy twierdzi, że niebawem roślina ta będzie owocować (ma już około 1 metra wysokości) i dlatego może stanowić poważne zagrożenie – zwłaszcza dla osób, które eksperymentują ze środkami odurzającymi. „Po raz pierwszy widzę tę roślinę we Włoszczowie. Niestety nikt nie reaguje” – dodaje.

Bieluń dziędzierzawa, jak czytamy w Wikipedii, to roślina pochodząca z Meksyku, która posiada toksyczne właściwości. Jest silnie trującym chwastem ruderalnym (wszystkie części rośliny po spożyciu są niebezpieczne). Powoduje silne halucynacje. Eksperymenty z cygańskim zielem mogą nawet zakończyć się śmiercią.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ