Nowy pomnik we Włoszczowie ma powstać jeszcze w tej kadencji na Placu Konstytucji 3 Maja.

Na Placu Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie powstanie Pomnik Wolności. Samorząd chce go wybudować jeszcze w tej kadencji

28 września na sesji Rady Miejskiej burmistrz Włoszczowy poprosił radnych o zgodę na powołanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który zajmie się pozyskaniem dotacji na monument i wyłoni najlepszy projekt w drodze konkursu.

Nie chciałbym, aby pomnik powstał wyłącznie z środków gminy. Jest z pewnością wiele osób i instytucji, które pomogą w realizacji tego pomysłu – stwierdził Grzegorz Dziubek.

Symbol wolności, bohaterstwa i jedności stanie na Placu Konstytucji 3 Maja przed Urzędem Gminy. Ma być hołdem dla pokoleń mieszkańców miasta i gminy, które od czasów rozbiorów, aż po walkę o krzyże swój los związały z burzliwymi dziejami ojczyzny.

We Włoszczowie jest wiele tablic, obelisków czy mniejszych budowli poświęconych postaciom, formacjom zbrojnym czy wydarzeniom, ale nie ma pomnika z prawdziwego zdarzenia. Dobry jest czas dla wzniesienia takiego monumentu, bowiem minął wiek od odzyskania niepodległości, upłynęło cztery dekady od powstania NSZZ “Solidarność” i trzy dziesięciolecia istnienia samorządności – przyznaje Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

Temat jest oczywiście otwarty, ale w pełni akceptujemy pomysł – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz po jednomyślnym głosowaniu za inicjatywą budowy pomnika, który ma powstać jeszcze w tej kadencji, czyli do końca 2023 roku.

/RB/

UDOSTĘPNIJ