Największe w historii dofinansowanie dla włoszczowskiego szpitala. ZOZ otrzyma ponad 21 milionów złotych
Ponad 21 milionów złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska otrzyma Zespół Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie na kompleksową termomodernizację swoich ośmiu budynków. Działania dyrektora wspierał poseł z Włoszczowy.
Jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu wniosek o dofinansowanie na to zadanie złożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie poprzedni dyrektor szpitala Sławomir Sobański. Wniosek napotykał przez lata na różne trudności – raz był odrzucany, innym razem przywracany, gdy szpital się odwoływał.
O pomoc w rozwiązaniu tego problemu poproszono ówczesnego doradcę wojewody świętokrzyskiego, obecnego posła Bartłomieja Dorywalskiego. Jak twierdzi Dorywalski, ustalono wówczas strategię działania pomiędzy szpitalem a funduszem.
Wieloletnie zabiegi o przyznanie pieniędzy dla szpitala powiatowego we Włoszczowie kończą się pełnym sukcesem. Obecny dyrektor placówki Rafał Krupa, który spełnił wszystkie wymagania formalne funduszu, w przyszłym miesiącu podpisze umowę na dotację.
14 czerwca zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie udzielenia dofinansowania, a 24 czerwca Rada Nadzorcza przyjęła uchwałę dotyczącą zatwierdzenia tego przedsięwzięcia.
Cała inwestycja ma pochłonąć ponad 22,1 miliona złotych z czego 21 milionów to wspomniana dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostałe 1,1 miliona będzie stanowiła pożyczka z wojewódzkiego funduszu dla naszego szpitala, której nie będzie musiał poręczać powiat włoszczowski.
Termomodernizacją objętych zostanie w sumie osiem budynków przy ulicy Żeromskiego należących do szpitala (główny, hydrofornia, kotłownia, magazyn odpadów, portiernia, prosektorium, tlenownia oraz warsztaty) o łącznej powierzchni około 15,8 tysiąca metrów kwadratowych.
W obiektach tych zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, zmodernizowane oświetlenie, wyremontowane instalacje centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej, sieci ciepłowniczych, systemu wentylacji, zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła, powstanie też zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami.
Był to wniosek, który spośród wszystkich dotychczasowych wymagał największej uwagi i pracy. Cieszę się, że wszystko się udało. Jest to rekordowa kwota, którą udało się pozyskać na przedsięwzięcie przy moim wsparciu. Będę dalej wspierał szpital w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.
/RB