Fragment noweli „Dobra pani” czyta przy grocie maryjnej w Krasocinie Danuta Libera, przewodnicząca miejscowego Klubu Seniora.

Narodowe czytanie przy grocie i w altanie. Spotkania literackie w wyjątkowej scenerii dwóch gmin powiatu włoszczowskiego (zobacz wideo)

Gminy Włoszczowa i Krasocin wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której znane osoby oraz dzieci  i młodzież czytały fragmenty nowel polskich pisarzy. W roli lektorów wystąpili między innymi burmistrz i wójt.

Spotkania literackie odbyły się w piątek, 6 września w wyjątkowej scenerii, to jest przy grocie Najświętszej Maryi Panny w Krasocinie oraz w nowo wybudowanej altanie nad zbiornikiem wodnym Klekot. 

Gościem specjalnym imprezy w Krasocinie była pisarka Monika Sawicka. Mieszkańcy gminy na czele z wójtem Ireneuszem Gliścińskim czytali w plenerze fragmenty noweli „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. Na koniec odbyło się spotkanie autorskie z pisarką.

Imprezę zorganizowała już po raz szósty Gminna Biblioteka Publiczna. Dyrektor placówki Magdalena Kowalczyk, w podziękowaniu za udział w akcji, wręczyła wszystkim obecnym egzemplarze noweli „Dobra pani” z pamiątkową pieczęcią od Kancelarii Prezydenta RP. 

Do akcji Narodowe Czytanie włączyła się też tradycyjnie gmina Włoszczowa. W tym roku zorganizowano ją w wyjątkowym miejscu w plenerze – nad zbiornikiem wodnym Klekot. Tutaj, w nowo powstałej altanie mieszkańcy czytali na głos fragmenty kilku polskich nowel, między innymi „Orkę” Władysława Reymonta, którą przedstawił burmistrz Grzegorz Dziubek.

Oprawę spotkania z polską literaturą na Klekocie uświetniła kapela Włoszczowskie Muzykanty oraz kabaret z Motyczna, który przedstawił inscenizację z „Antka” Bolesława Prusa. Na koniec zaproszono uczestników na poczęstunek, o który zadbały lokalne koła gospodyń wiejskich. Imprezę przygotowała Biblioteka Publiczna z Włoszczowy.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ