Bolesław Ciesielski po raz ostatni odwiedził Chotów w październiku ubiegłego roku; na zdjęciu z sołtysem Łukaszem Karpińskim (fot. archiwum prywatne).

Zmarł 93-letni Bolesław Ciesielski z Krakowa, ostatni uczestnik walk pod Chotowem

10 czerwca w wieku 93 lat zmarł porucznik Bolesław Ciesielski, pseudonim „Farys II” – jeden z ostatnich uczestników bitwy pod Chotowem, która rozegrała się 30 października 1944 roku. 

Porucznik Ciesielski był żołnierzem I Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej “Ponury-Nurt”, weteranem walk o wolność i niepodległość. „Farys II” co roku, jako gość honorowy, uczestniczył w uroczystościach rocznicowych pod Chotowem. Na spotkaniach z uczniami w szkole w Olesznie oraz na polanie, niedaleko pomnika w Chotowie, przy ognisku wspominał młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim.

Spotkania z nim były dla uczniów Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie prawdziwymi lekcjami historii, ukazującymi okrutny czas walki z okupantem hitlerowskim podczas II wojny światowej. A on sam zawsze był wdzięczny społeczności Oleszna i Chotowa za to, że pamiętają o bohaterskich czynach „chłopców z lasu” – napisano na stronie internetowej oleszyńskiej szkoły.

Pogrzeb Bolesława Ciesielskiego odbył się 19 czerwca w kaplicy na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

/RB/

UDOSTĘPNIJ