Wyniki głosowania na komitety wyborcze w powiecie włoszczowskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało zdecydowanie eurowybory w powiecie włoszczowskim. Jolanta Tyjas i Artur Konarski bez mandatu

Prawo i Sprawiedliwość wygrało zdecydowanie wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając ponad 52 procent głosów poparcia. Liderem po raz kolejny okazała się Beata Szydło. Jolanta Tyjas i Artur Konarski nie zdobyli mandatu do parlamentu Unii Europejskiej.

Najwięcej głosów w naszym powiecie otrzymało Prawo i Sprawiedliwość – 52,27%. Na drugim miejscu znalazła się Trzecia Droga z wynikiem 19,48%, na trzecim Konfederacja (14,89%) i dopiero poza podium Koalicja Obywatelska (9,64%), która wygrała wybory w skali kraju. Lewica nie przekroczyła nawet progu wyborczego (niewiele ponad 3%). 

Liderem tych wyborów okazała się po raz kolejny europosłanka Beata Szydło (PiS), na którą zagłosowało 2696 mieszkańców powiatu włoszczowskiego (pięć lat wcześniej była premier miała da razy większe poparcie). Na drugim miejscu znalazł się jej partyjny kolega, europoseł Dominik Tarczyński (2500 głosów), a na trzecim kolejny europoseł, tym razem reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe Adam Jarubas (1493 głosy).

Kolejnych 1100 mieszkańców powiatu postawiło na Grzegorza Brauna z Konfederacji, a 1039 na Bartłomieja Sienkiewicza z Koalicji Obywatelskiej. To byli liderzy tych wyborów w powiecie włoszczowskim i wszyscy zdobyli mandaty do europarlamentu. Łącznie, podczas wyborów 9 czerwca wybranych zostało 53 europosłów z naszego kraju (o jeden mandat walczyło średnio 19 kandydatów).

Zdobywcy największej liczby głosów oraz wyniki włoszczowskich kandydatów.       

Z powiatu włoszczowskiego po raz pierwszy w historii startowało dwóch kandydatów – radna wojewódzka Jolanta Tyjas z Nieznanowic, która dwa miesiące wcześniej zdobyła mandat do sejmiku świętokrzyskiego oraz były radny wojewódzki Artur Konarski z Jadwigowa (Konfederacja), reklamujący się jako „prawdziwy rolnik w Europie”. Obojgu nie udało się zdobyć mandatu – Tyjas poparło 976 mieszkańców powiatu (w całym województwie świętokrzyskim – 1309), a Konarskiego – 237 (w województwie – 990).  

Frekwencja wyborcza w powiecie włoszczowskim wyniosła ponad 36 procent i była niższa od tej sprzed pięciu lat (44,6%). Najwięcej do urn poszło mieszkańców gminy Kluczewsko – ponad 38%, najmniej – w gminie Secemin (około 33%). W całym kraju zagłosowało 9 czerwca 40,65% społeczeństwa. 

/RB/

UDOSTĘPNIJ