Nowoczesny zestaw do zdalnego zużycia wody prezentują: (od lewej) Monka Lecińska – podinspektor do spraw wodno-ściekowych, wójt Tadeusz Piekarski i Maryla Kowalska – podinspektor do spraw rozliczeń opłat za wodę i ścieki.

Nowoczesny pomiar zużycia wody w gminie Secemin. Inkasent już nie musi chodzić po domach mieszkańców

Koniec z chodzeniem inkasenta po domach w gminie Secemin w celu sprawdzenia zużycia wody. Gmina zakupiła dla wszystkich mieszkańców wodomierze ze zdalnym odczytem.

W połowie czerwca zakończy się wymiana wodomierzy u wszystkich mieszkańców w gminie Secemin. Gmina sfinansowała zakup i montaż 1869 wodomierzy z modułem radiowym.

Dzięki tym urządzeniom Urząd Gminy będzie mógł sprawdzić zdalnie stan zużycia wody na danej posesji oraz pozyskać informacje o ewentualnej awarii, związanej z niekontrolowanym wyciekiem wody.

Dzięki tej inwestycji mamy możliwość systematycznych odczytów zużycia wody u każdego mieszkańca gminy, a jednocześnie szybkiego reagowania w razie wystąpienia ewentualnych awarii – opowiada wójt Tadeusz Piekarski.

Zestaw do zdalnego odczytu zużycia wody składa się z modułu radiowego, skanera z anteną, przypominającego CB-radio oraz przemysłowego telefonu komórkowego z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

Pomiar wygląda bardzo prosto. Pracownik Urzędu Gminy już nie odwiedza osobiście każdej posesji, tylko przejeżdża samochodem z zamontowanym w środku systemem pomiarowym i drogą radiową sczytuje stan wodomierzy w domach. To znacznie przyspiesza i usprawnia pracę Urzędu Gminy. Takie objazdy po gminie i odczyty danych mają odbywać się co dwa miesiące – pierwsze ruszą już w wakacje.

Modernizacja systemu pomiarowego sieci wodociągowej w gminie Secemin rozpoczęła się 22 kwietnia i zakończy w połowie czerwca. Urzędnicy twierdzą, że przebiega bardzo sprawnie – do połowy maja wymieniono już około 75 procent wodomierzy. Łącznie Gmina Secemin wydała na ten cel ponad 830 tysięcy złotych ze swojego budżetu.

/RB/

UDOSTĘPNIJ