Przemówienie okolicznościowe burmistrza Włoszczowy Grzegorza Dziubka pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Konstytucji 3 Maja.

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości we Włoszczowie. Dopisała pogoda i frekwencja mieszkańców

21 pocztów sztandarowych i wielu mieszkańców gminy Włoszczowa wzięło udział w poniedziałkowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po raz pierwszy publicznie głos zabrał poseł elekt z Włoszczowy.

Imprezę patriotyczną rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w rynku. Stąd pochód na czele z 21 pocztami sztandarowymi, prowadzony przez dowódcę uroczystości Zbigniewa Kozieła, przy dźwiękach orkiestry dętej z Konieczna, dotarł pod Pomnik Niepodległości.

Na Placu Konstytucji 3 Maja orkiestra odegrała hymn państwowy. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Apelował do rządzących o dialog społeczny, wspólnotę, nie dzielenie Polaków na gorszych i lepszych.

Po raz pierwszy na gminnej uroczystości głos zabrał poseł elekt Bartłomiej Dorywalski, który poinformował, że 11 listopada został odwołany przez premiera z funkcji wicewojewody świętokrzyskiego. Jednocześnie podziękował mieszkańcom za obdarzenie go zaufaniem społecznym. List od senatora Jacka Włosowicza odczytał też Piotr Bulski.

Po przemówieniach poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem, przy którym wartę pełnili harcerze z Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego. Na zakończenie części oficjalnej orkiestra z Konieczna odegrała tradycyjnie „Rotę”.

Prowadzący uroczystość Sylwester Kowalski zaprosił na koniec uczestników do Domu Kultury na koncert patriotyczny Muzyka wolności o godzinie 16.30. Został on przeniesiony z niedzieli, 10 listopada z Placu Konstytucji 3 Maja z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne. To będzie uwieńczenie czterodniowego świętowania w mieście.

Warto nadmienić, że 11 listopada obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się też w gminach Kluczewsko i Secemin.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ