Od marca rusza montaż zdalnych wodomierzy w gminie Włoszczowa. To wygoda i oszczędność dla spółki wodociągowej oraz mieszkańców
Od 3 marca Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji rozpoczyna wymianę wodomierzy głównych u mieszkańców gminy na nowoczesne urządzenia sterowane radiowo.
9 stycznia WZWiK podpisał umowę z białostocką spółką WES na dostawę i montaż 5500 sztuk wodomierzy wyposażonych w moduły radiowe do zdalnego odczytu. Urządzenia trafiły do włoszczowskiej spółki około połowy lutego.
Prace związane z montażem urządzeń u mieszkańców rozpoczną się już 3 marca od Bebelna, następna w kolejności będzie Czarnca i okolice (5-6 marca) oraz Gościencin i Silpie (7 marca). Pierwsze harmonogramy pojawiły się już na stronach internetowych WZWiK, Urzędu Gminy oraz na tablicach ogłoszeń.
Będziemy chcieli rozpocząć te prace od terenów wiejskich, miasto zostawimy sobie na sam koniec. Chcemy to zadanie zrealizować jak najsprawniej i najszybciej. Myślę, że do końca lata powinniśmy je zakończyć. Jest ono dla nas bardzo ważne, bo przeznaczamy na nie ponad 2 miliony złotych – informuje Paweł Strączyński, prezes Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
WZWiK przypomina, że wymiana urządzeń jest obowiązkowa dla mieszkańców. – Wymiana wodomierza głównego będzie bezpłatna i dokonywana w godzinach 9-17 przez pracowników firmy WES. Prosimy właścicieli budynków i lokali o obecność w wyznaczonym terminie oraz udostępnienie miejsc na zamontowanie nowych wodomierzy – apeluje prezes Strączyński.
Po co to wszystko? Dane pozyskane ze zdalnego systemu odczytu wodomierzy dostarczą administratorowi sieci wodociągowej wiedzy potrzebnej do szybkiego reagowania w razie ewentualnych awarii, czy anomalii przepływu wody.
To ma przełożyć się na minimalizowanie strat wody oraz nadużyć w postaci na przykład jej kradzieży. W praktyce finansowo zyska na tym gmina oraz jej mieszkańcy. Mniejsze zużycie wody będzie miało także pozytywny wpływ na środowisko.
– Korzyści będą obopólne dla mieszkańców i spółki pod względem ekonomicznym, technicznym i praktycznym – twierdzi Paweł Strączyński.
Obecnie odczyt wody u mieszkańców dokonuje inkasent. Po zmianach i montażu modułów radiowych na wodomierzach głównych u odbiorców odczyt będzie odbywał się drogą radiową, bez konieczności bezpośredniej wizyty inkasenta w domach.
– Poprzez zastosowanie tego rozwiązania uszczelnimy system rozliczeń i ewidencji poboru wody, co będzie miało wpływ na przychody firmy i jednocześnie usprawni czynności związane z odczytem – tłumaczy prezes WZWiK.
Miejska spółka wodociągowa, jako jedna z 10 firm w Polsce, wdroży system najnowszej technologii odczytu wodomierzy poprzez łącze GSM w technologii NBiOT. Zakupione wodomierze, jak się dowiedzieliśmy, są bardzo dobrej jakości.

/RB/