W tym miejscu na ulicy Jędrzejowskiej, którą przetnie obwodnica, będzie budowane rondo.

Od 3 czerwca są utrudnienia na ulicy Jędrzejowskiej. Rozpoczęła się budowa ronda. Ruch odbywa się wahadłowo

W związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulicy Jędrzejowskiej i powstającej obwodnicy Włoszczowy od 3 czerwca pojawiły się utrudnienia w ruchu w pobliżu przejazdu kolejowego.

Jezdnia została zawężona do jednego pasa ruchu. Przejazd odbywa się wahadłowo przy wykorzystaniu sygnalizacji świetlnej. Utrudnienia mogą potrwać około 1,5 miesiąca.

Przypomnijmy. Od września ubiegłego roku trwa budowa pierwszego etapu układu obwodnicowego Włoszczowy – od Beliny do Łachowa. To jedno z 13 najważniejszych zadań, jakie realizuje Świętokrzyski Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Inwestycję rozpoczął 2 lata temu remont ulicy Jędrzejowskiej (droga wojewódzka 742), który był pierwszym etapem budowy obwodnicy Włoszczowy. Dokładnie rok później, 12 września 2019 roku oficjalnie ruszyła budowa prawie 7,5-kilometrowego odcinka trasy. Wykonawcą jest częstochowska firma Drog-Bud.

W ramach inwestycji powstanie nowa trasa o charakterze drogi wojewódzkiej o długości 7,4 kilometra, biegnąca w ciągu dróg 786 Kielce – Częstochowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 metra każdy. Połączy ona dwie drogi wojewódzkie 786 i 742 po południowej stronie miasta.

Powstaną nowe skrzyżowania, w tym 4 ronda, drogi serwisowe, ciągi pieszo-rowerowe, chodniki, zatoki autobusowe (6 na ulicy Jędrzejowskiej) i perony przystankowe.

Widok na budowane skrzyżowanie z lotu ptaka.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 31 października. Prawdopodobnie pod koniec listopada lub na początku grudnia droga powinna zostać oddana do użytku kierowcom. Nowa trasa nie tylko usprawni ruch, w tym tranzytowy, ale spowoduje jego wyprowadzenie z centrum naszego miasta. Na tę inwestycję mieszkańcy Włoszczowy czekają od ponad 40 lat.

Koszt budowy obwodnicy Włoszczowy wyniesie 60,9 miliona złotych, z czego 85 procent (34,6 miliona) pokryje Unia Europejska, 22,3 miliona dołoży województwo świętokrzyskie, a ponad 4 miliony dofinansowania będzie pochodzić z budżetu państwa.

Warto nadmienić, że inwestycja ta jest wprawdzie wojewódzka, ale to gmina Włoszczowa i powiat przygotowały dla Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich koncepcję, decyzję środowiskową, program funkcjonalno-użytkowy i studium wykonalności.

Władze samorządowe gminy i powiatu czynią starania, aby w niedalekiej przyszłości powstał też drugi etap układu obwodnicowego Włoszczowy, to jest od Łachowa w kierunku Międzylesia.

Jest decyzja środowiskowa i koncepcja budowy. Będziemy się starać, aby w przyszłej perspektywie pozyskać środki zewnętrzne na dokończenie tej inwestycji – mówi Karol Rożek, zastępca dyrektora do spraw przygotowania i realizacji inwestycji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ