Stacje SPS to nasza odpowiedź na nowe wyzwania, jakie stoją przed sektorem energetycznym – mówił w Bielsku-Białej założycie ZPUE Bogusław Wypychewicz (fot. Marek Klapa).

Ogromne zainteresowanie inteligentnymi stacjami transformatorowymi z ZPUE

Pierwsze trzy Inteligentne Stacje Transformatorowe SPS z magazynem energii trafią do klientów na Mazowszu – poinformował w tym tygodniu podczas targów Energetab w Bielsku-Białej ich producent, spółka ZPUE z Włoszczowy.

Zaprezentowane rok temu prototypowe urządzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie rynku. Pierwsze trzy stacje zamówili klienci z województwa mazowieckiego.

Stacje SPS to nasza odpowiedź na nowe wyzwania, jakie stoją przed sektorem energetycznym. Zapewniają bezpieczeństwo dostaw prądu, współpracują z odnawialnymi źródłami energii oraz mogą być bazą do ładowania samochodów elektrycznych. Cieszymy się, że już wkrótce pokażą, co potrafią w rzeczywistych warunkach – mówi prezes zarządu i założyciel ZPUE Bogusław Wypychewicz.

W ubiegłym roku w sąsiedztwie głównego biurowca ZPUE we Włoszczowie stanęła prototypowa Inteligentna Stacja Transformatorowa SPS. Współpracuje ona z panelami fotowoltaicznymi oraz turbiną wiatrową.

Stacja posiada także magazyn energii. Magazynowana w nim energia pochodzi zarówno z sieci, jak i wspomnianych OZE. Tuż obok znajduje się zasilana przez nią ładowarka samochodowa, z której często korzystają elektryczne pojazdy.

Tak wygląda stacja SPS zlokalizowana obok biurowca ZPUE przy ulicy Jędrzejowskiej we Włoszczowie (fot. Marek Klapa).

Włoszczowska stacja SPS została nagrodzona w ubiegłym roku na targach Energetics w Lublinie. Znalazła także uznanie podczas zorganizowanej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Pomorskiej Gali Energetyki. Wówczas w ręce ZPUE trafiła specjalna statuetka Innowacje w Energetyce. W maju tego roku innowacyjny produkt ZPUE nagrodzono Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas wystawy Expopower.

/RB/

UDOSTĘPNIJ