Uczestnicy „ostatniej zbiórki” Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego przed cmentarzem parafialnym w Stanowiskach.

Ostatnia zbiórka w Stanowiskach na cześć żołnierzy „Hubala”. W tym roku uroczystości były skromniejsze

16 czerwca w Stanowiskach już po raz ósmy odbyły się uroczystości upamiętniające ostatnią zbiórkę Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego.

W tym roku wydarzenie było skromniejsze, niż rok temu, gdy odsłaniano pomnik zamordowanego przez Niemców mieszkańca Bobrownik Franciszka Biskupskiego.

Doroczna uroczystość patriotyczna w gminie Kluczewsku w hołdzie żołnierzom „Hubala”, określana jako ostatnia zbiórka Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, odbyła się na cmentarzu parafialnym w Stanowiskach, przy mogiłach plutonowego Franciszka Głowacza pseudonim „Lis” – żołnierza majora Henryka Dobrzańskiego oraz spoczywającego obok partyzanta Franciszka Biskupskiego z Bobrownik, w którego domu ukrywał się przed Niemcami “Lis”. Obaj zostali rozstrzelani przez okupantów w 1942 roku.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Stanowiskach, sprawowana przez proboszcza parafii, księdza Stanisława Stańczyka.  

Po niej uczestnicy udali się w uroczystym korowodzie na miejscowy cmentarz. Tutaj zgromadzili się przy mogiłach wspomnianych  Głowacza i Biskupskiego. Apel Poległych wygłosił dowódca uroczystości Dionizy Krawczyński. Na koniec przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na pomnikach lokalnych bohaterów II wojny światowej.

Głównym organizatorem wydarzenia patriotycznego w gminie Kluczewsko była Szkoła Podstawowa imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal” w Dobromierzu, przy której to placówce odbył się później piknik rodzinny.

/RB/

UDOSTĘPNIJ