Wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi z Moskorzewa będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych w Lipiu.

Pierwsze dożynki gminne w powiecie włoszczowskim w Chlewicach. Wieniec z Moskorzewa najpiękniejszy (film)

W sobotę, 24 sierpnia w parku w Chlewicach odbyło się pierwsze w tym roku w naszym powiecie gminne święto plonów. Świętowali moskorzewscy rolnicy. 

Najmniejsza w powiecie gmina Moskorzew zainaugurowała w sobotę okres dożynkowy na ziemi włoszczowskiej. Dopisała pogoda i frekwencja uczestników.

Zaczęło się od barwnego korowodu z trzema wieńcami, który przeszedł drogą krajową 78 spod Gminnego Ośrodka Kultury do parku. Prowadził go jadący na klaczy Margaretta rolnik Grzegorz Siemiński. Starostowie dożynkowi – Edyta Zmorzyńska i Norbert Kuleta jechali bryczką.

W chlewickim parku mszę święta polową w intencji rolników odprawili w koncelebrze proboszcz Chlewic Grzegorz Kowalik z proboszczem parafii Moskorzew Zbigniewem Chłostą.

Po nabożeństwie dziękczynnym odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, czyli przekazanie przez starostów bochna chleba włodarzom gminy oraz ośpiewanie i wręczenie wieńców, które przygotowali: Stowarzyszenie Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi z Moskorzewa (ten wieniec będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych), Koło Gospodyń Wiejskich z Tarnawej Góry oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chlewicach.

Chleb i wieńce dożynkowe odebrali przedstawiciele gminy Moskorzew w osobach wójta Andrzeja Walaska oraz przewodniczącego rady Sebastiana Kosowskiego. 

Podczas przemówień głos zabierali między innymi trzej lokalni kandydaci na posłów, to jest radni wojewódzcy Jolanta Tyjas i Artur Konarski oraz wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski.

Po części oficjalnej odbył się festyn dla mieszkańców. Były występy artystyczne, gry, konkursy i zabawy, wesołe miasteczko dla dzieci, gastronomia i ogródki piwne. Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo Ego. Dożynki moskorzewskie zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem z grupą Sextreme.

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ