Prezydent Andrzej Duda podczas swojego przemówienia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie.

Pierwszy prezydent w historii, który odwiedził Włoszczowę. W spotkaniu wzięło udział blisko tysiąc ludzi

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził w piątek, 7 lutego Włoszczowę. Zdaniem organizatorów, w spotkaniu z głową państwa uczestniczyło około tysiąc mieszkańców.

Andrzej Duda przyjechał do naszego miasta na zaproszenie starosty włoszczowskiego Dariusza Czechowskiego. Zanim spotkał się z mieszkańcami, wziął udział w krótkim spotkaniu z samorządowcami i parlamentarzystami w Starostwie Powiatowym.

Po godzinie 17 pojawił się w pobliskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Szkole Podstawowej numer 1, gdzie czekał na niego tłum wiwatujących ludzi z biało-czerwonymi chorągiewkami.

Organizatorzy twierdzą, że na halę wpuszczono około 900 osób (część ludzi musiała zostać na zewnątrz, gdyż kontrolująca wchodzących Służba Ochrony Państwa, ze względów bezpieczeństwa, nie pozwoliła na wejście do środka większej liczbie uczestników). Wszyscy, jak opowiadał wicestarosta Łukasz Karpiński, byli liczeni.

Głowę państwa powitał gospodarz powiatu Dariusz Czechowski. Spotkanie prowadziła członek Zarządu Powiatu Małgorzata Gusta.

Przybywam tu, jako pierwszy z prezydentów Rzeczypospolitej. Można wyrazić zdziwienie, że do tej pory nigdy tutaj nie było żadnego prezydenta po 1989 roku – mówił Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia.

Prezydent dużo miejsca poświęcił osobie nieżyjącego wicepremiera i Honorowego Obywatela Włoszczowy Przemysława Gosiewskiego, z którym kojarzony jest peron włoszczowski.

Wychwalił nasz słynny przystanek kolejowy podkreślając, że to był jeden z największych cudów komunikacyjnych ostatnich dziesięcioleci w Polsce.

Dla mnie Włoszczowa od lat jest takim przykładem, co to znaczy zrównoważony rozwój, co to znaczy likwidowanie wykluczenia, co to znaczy dać ludziom prawdziwe możliwości rozwoju – twierdził prezydent.

Andrzej Duda wspomniał również o obwodnicy Włoszczowy, zapewniając mieszkańców:

Wiem, że jest w budowie i będzie cała zbudowana. Marszałek województwa mnie zapewnia, że trzyma rękę na pulsie i na pewno ta inwestycja zostanie zrealizowana w całości.

Wystąpienie Andrzeja Dudy trwało ponad pół godziny. Często przerywane było licznymi oklaskami i owacjami.  

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła najlepsza w województwie świętokrzyskim Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina pod batutą Leopolda Kwapisza.

Gdy prezydent wyszedł do ludzi, zaśpiewał też Chór Seniora Niezastąpieni pod kierownictwem Mieczysława Króla. Wokół głowy państwa zgromadził się tłum, żeby uścisnąć mu dłoń lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Prezydentowi odśpiewano też “Sto lat”.

Warto podkreślić, że Andrzej Duda to pierwszy w historii urzędujący prezydent naszego kraju, który przybył do Włoszczowy. Była to druga jego wizyta w naszym mieście – pierwsza odbyła się podczas kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w marcu 2015 roku.

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ