Bartłomiej Dorywalski w swoim Biurze Poselskim we Włoszczowie, które otworzył rok temu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Poseł na Sejm Bartłomiej Dorywalski z Włoszczowy podsumowuje 2020 rok

W tak trudnym dla nas wszystkich okresie udało się zrealizować wiele przedsięwzięć – wspomina Bartłomiej Dorywalski, poseł z Włoszczowy. Dzięki jego pomocy, praktycznie w każdym miesiącu tego roku pozyskiwano dofinansowania na różne działania wspierające samorządy, straże pożarne, parafie, szkoły, szpital, a nawet lokalne firmy.

Już na początku 2020 roku ruszyła długo oczekiwana budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej 742 w gminie Kluczewsko, o który Bartłomiej Dorywalski zabiegał będąc jeszcze wicewojewodą świętokrzyskim w 2019 roku. Prace zakończyły się w kwietniu – w Brześciu i Kluczewsku powstał blisko kilometr nowego ciągu pieszego, który zdecydowanie poprawił bezpieczeństwo w tej części powiatu włoszczowskiego.

Dzięki wsparciu posła, w kwietniu parafia pod wezwaniem Świętej Małgorzaty w Moskorzewie otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 60 tysięcy złotych dotacji na prace konserwatorskie zabytkowych gotyckich drzwi z końca XIV wieku. Wyremontowane drzwi wróciły do parafii pod koniec października. Proboszcz jest bardzo zadowolony z efektu renowacji.

W tym roku Bartłomiej Dorywalski bardzo dużo pomógł ochotniczym strażom pożarnym. W kwietniu orkiestra dęta z Oleszna otrzymała 40 tysięcy złotych dotacji na zakup instrumentów muzycznych.

W czerwcu jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Żelisławic pozyskała 380 tysięcy złotych dotacji z ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. To było najwyższe dofinansowanie z budżetu państwa, przyznane dla jednostek OSP. Wóz obiecał druhom Bartłomiej Dorywalski rok wcześniej, będąc jeszcze wicewojewodą i słowa dotrzymał. Samochód ma trafić do jednostki w styczniu 2021 roku.

W lipcu, dzięki zabiegom posła, Ochotnicza Straż Pożarna z Krasocina otrzymała od Państwowej Straży Pożarnej używany autokar, który służy do transportu orkiestry dętej. To jedyny autobus będący w posiadaniu ochotniczej straży pożarnej w województwie świętokrzyskim. Warto wspomnieć, że rok wcześniej Bartłomiej Dorywalski przekazał krasocińskiej orkiestrze używanego busa. Za te i inne jego zasługi na rzecz gminy Krasocin, w podziękowaniu od samorządu poseł Dorywalski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Krasocin.

W lipcu cztery kolejne jednostki ochotniczej straży pożarnej z naszego powiatu (Ciemiętniki, Łapczyna Wola, Sułków i Żelisławice) pozyskały, dzięki posłowi, dotacje na termomodernizacje swoich strażnic. W sumie otrzymały one ponad 70 tysięcy złotych dofinansowania z budżetu państwa.

Pod koniec września trzy następne jednostki OSP (Włoszczowa, Secemin i Skorków) dostały po około 6 tysięcy złotych wsparcia na zakup wyposażenia.

Również we wrześniu, dzięki staraniom posła, włoszczowski szpital otrzymał w prezencie od Fundacji Lotto używany samochód transportowy. Kluczyki wręczył poseł osobiście dyrektorowi Rafałowi Krupie. Auto wykorzystywane jest do bieżącej działalności szpitala, między innymi transportu próbek wymazowych do badań w kierunku Covid-19, czy przewozu krwi.

W listopadzie poseł Dorywalski wsparł Zespół Szkół numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie w pozyskaniu 25 nowych, markowych tabletów z dostępem do Internetu o wartości około 25 tysięcy złotych. Sprzęt wykorzystywany do zdalnej nauki trafił do najbardziej potrzebujących uczniów. Niebawem podobne wsparcie ma otrzymać kolejna szkoła średnia w mieście.

Na początku grudnia Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie dostała wspaniały prezent pod choinkę – ponad 3,5 miliona złotych dotacji na swój projekt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bartłomiej Dorywalski wspierał pozyskanie przez mleczarnię tego dofinansowania.

Dorywalski zabiegał też o pozyskanie środków finansowych na budowę kanalizacji sanitarnej przez gminy powiatu włoszczowskiego. Rok 2020 poseł zakończył przekazaniem 14 grudnia używanego samochodu transportowego jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej z Dankowa Dużego.

Bartłomiej Dorywalski – poseł na Sejm RP

Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za wszelkie dobro i wsparcie dla wszystkich przedsięwzięć, które były i są realizowane z moją pomocą na rzecz samorządów powiatu włoszczowskiego. Pragnę Państwa zapewnić, że nie zabraknie mi sił i wytrwałości, by w kolejnych latach z równie ogromnym zaangażowaniem wspierać lokalne działania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ