Matura z języka polskiego w „Sikorskim”. Wyniki okazały się sporym zaskoczeniem w tym roku.

Powiat włoszczowski najlepszy w województwie z matury. Po raz pierwszy pokonaliśmy miasto Kielce

95,5 procent w „Sikorskim”, 93,8 procent w „Staszicu”, 91,5 procent w „Czarnieckim” – tak wygląda zdawalność matury 2019 w trzech szkołach ponadgimnazjalnych we Włoszczowie. Uzyskaliśmy najlepszy wynik w województwie.

4 lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju.

W województwie świętokrzyskim najlepszy średni wynik uzyskali uczniowie z powiatu włoszczowskiego, którzy zdobyli 35,85 na 50 możliwych punktów.

Włoszczowa po raz pierwszy prześcignęła Kielce. Egzamin zdało u nas 92,1 procent wszystkich maturzystów (szkoły publiczne i niepubliczne). Co ciekawe, powiat włoszczowski był jedynym w województwie z ponad 90-procentową zdawalnością.

Najlepiej wśród ogólniaków, jeśli chodzi o średni wynik z trzech obowiązkowych przedmiotów, wypadło I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego, które osiągnęło 75,75 procent (o około 2 procent lepiej, niż rok temu). W skali całego województwa „Sikorski” zajął siódme miejsce pod tym względem.

Jednak pomimo tak dobrego wyniku sporym rozczarowaniem była liczba osób, które nie zdały w tym roku egzaminu – to aż 6 osób, w tym 5 z języka polskiego. Na 134 abiturientów maturę w liceum zdało 128 absolwentów (95,5 procent). Rok temu, przypomnijmy, zdawalność wyniosła tutaj 99 procent (nie zdała tylko jedna osoba).

II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie zanotowało nieznacznie lepszy wynik od ubiegłorocznego na poziomie 64,63 procent. Na 103 licealistów egzamin dojrzałości zdało tutaj 97 (94,2 procent, czyli podobnie jak rok temu – 95 procent).

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica osiągnęło wynik na poziomie 59,76 procent (rok temu nie było klas licealnych w „Staszicu”). Warto jednak podkreślić, że maturę zdali tutaj wszyscy uczniowie (25 osób).

Wśród techników triumfowało Technikum numer 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego z wynikiem 61,57 procent (o ponad 1 procent gorszy, niż rok temu). Ten wynik dał „Czarnieckiemu” drugie miejsce w naszym województwie (w ubiegłym roku ta szkoła była liderem w regionie).

Niestety pogorszyła się tutaj zdecydowanie zdawalność. Maturę zdały jedynie 64 osoby na 73 wszystkie (87,7 procent, podczas gdy rok temu zdawalność w technikum wyniosła 100 procent).

Spadły też wyniki w Technikum numer 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3, które wyniosły 48,59 procent (o 4,5 procent gorzej, niż rok temu). Poprawiła się natomiast wyraźnie zdawalność – na 104 maturzystów egzamin zaliczyło 96 (92,3 procent, podczas gdy rok temu było tylko 85,6 procent).

Reasumując, do egzaminu maturalnego w tym roku przystąpiło 444 maturzystów z trzech szkół ponadgimnazjalnych we Włoszczowie, to jest 134 abiturientów z „Sikorskiego”, 176 z „Czarnieckiego” oraz 134 ze „Staszica”.

Maturę zdało 414 uczniów, nie zdało – 30. W „Sikorskim” zdawalność wyniosła 95,5 procent (rok temu – 99 procent), w „Czarnieckim” – 91,5 procent (rok temu – 96,9 procent), a w „Staszicu” – 93,8 procent (rok temu – 85,6 procent). Średnia zdawalność w powiecie to 93,2 procent (rok temu 94,5 procent). To był najlepszy wynik w województwie.

Szkoły prowadzone przez powiat włoszczowski od wielu lat systematycznie plasują się w czołówce rankingów województwa świętokrzyskiego, zarówno pod względem wskaźnika zdawalności matur, jak i w aspekcie jakościowym – podkreśla doktor Robert Ślązak, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego we Włoszczowie.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ