Doktor Stanisław Janaczek był znanym włoszczowskim regionalistą. Zmarł 29 lutego w wieku 77 lat (fot. archiwum prywatne).

Powstaje Księga Pamiątkowa o doktorze Stanisławie Janaczku z Włoszczowy. Opracowuje ją kilku naukowców

Powstaje Księga Pamiątkowa w hołdzie doktorowi Stanisławowi Janaczkowi – regionaliście, jednemu z największych badaczy dziejów Włoszczowy i okolic, który zmarł na początku tego roku.

Po jego śmierci uznaliśmy, że najlepszym wyrazem podziękowania za jego obecność wśród nas będzie przygotowanie publikacji, w której nie tylko współpracownicy – ale również wszyscy, którzy mieli okazję poznać dr Stanisława Janaczka będą mogli oddać cześć jego pamięci w formie, która wydaje się być najbardziej trafna i najlepiej związana z jego życiem, czyli w ramach publikacji dedykowanej temu wielkiemu regionaliście – napisano na stronie internetowej gminy Włoszczowa, z którą od samego początku był związany Stanisław Janaczek.

Dwukrotnie, w 2002 i 2011 roku doktor Janaczek otrzymywał nagrodę starosty włoszczowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (fot. archiwum starostwa).

Do napisania „księgi” gmina Włoszczowa i drukarnia Kontur zaprosiły kilku autorów zajmujących się dziejami Włoszczowy. Są wśród nich ksiądz doktor habilitowany Tadeusz Gacia, profesor Jerzy Sperka, profesor Wacław Cabaj, doktor Lech Frączek, doktor Edyta Gawron, Adam Malicki, Dariusz Kalina, Dariusz Wieczorek i Paweł Ameryk. Trwają jeszcze prace redakcyjne. Jeszcze w tym roku dzieło ma trafić do druku.

Będzie bardzo interesujące, wręcz odkrywcze. Pełne faktów, które nigdy dotąd nie ujrzały światła dziennego – czytamy na portalu gminy.

/RB/

Czytaj również: https://www.moja-gazeta.com.pl/zmarl-doktor-stanislaw-janaczek-znany-wloszczowski-regionalista-autor-wielu-ksiazek-popularnonaukowych

UDOSTĘPNIJ