Parlamentarzyści i samorządowcy otwierają uroczyście pierwszy etap obwodnicy Włoszczowy.

Obwodnica południowa Włoszczowy otwarta. Miasto otrzymało piękny prezent pod choinkę, na który czekało ponad 40 lat

W strugach deszczu posłowie, władze wojewódzkie i samorządowe otworzyły uroczyście we wtorkowe południe obwodnicę Włoszczowy. Spełniło się marzenie, na które to miasto czekała od ponad 40 lat. To była najbardziej oczekiwana inwestycja roku. 

Uroczystość odbyła się w okolicach nowego ronda przy ulicy Jędrzejowskiej, gdzie 12 września 2019 roku wbito szpadle, rozpoczynając symbolicznie tę inwestycję. Wtedy był upał, we wtorek, 22 grudnia imprezę zepsuł padający deszcz.

Mimo to w wydarzeniu wzięło udział kilku parlamentarzystów i kilkunastu samorządowców na czele z władzami województwa świętokrzyskiego, którzy otworzyli uroczyście nową drogę wojewódzką, zdejmując symbolicznie barierki z jezdni.

Obwodnicę poświęcił dziekan dekanatu włoszczowskiego, ksiądz prałat Zygmunt Pawlik, który – jak sam przyznał – również nie mógł się doczekać tej inwestycji.

W podziękowaniu za nową drogę szybkiego ruchu poseł Bartłomiej Dorywalski z Włoszczowy wręczył marszałkowi województwa Andrzejowi Bętkowskiemu medal z herbem miasta, wyrażając nadzieję, że zostaną spełnione obietnice województwa, dotyczące budowy drugiego etapu.  

Od wtorkowego południa, 22 grudnia można już jeździć nową drogą wojewódzką z Kielc na Śląsk i z powrotem, omijając centrum Włoszczowy. To historyczna chwila.

Obwodnica południowa Włoszczowy ma 7,5 kilometra długości, biegnie z dala od centrum miasta, przez tereny łąk i lasów, łącząc przy okazji drogi wojewódzkie 786 i 742 oraz drogi powiatowe.

Dzięki niej z centrum miasta został częściowo wyprowadzony uciążliwy ruch tranzytowy w kierunku Kielc, Częstochowy, Katowic, czy Jędrzejowa.

Mieszkańcy czekają teraz na drugi etap tej inwestycji – obwodnicę północną, która ostatecznie wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum i zamknie cały układ obwodnicowy Włoszczowy.

Budowa pierwszego etapu pochłonęła 60,9 miliona złotych, z czego 34,6 miliona dofinansowała Unia Europejska, 4 miliony dołożył budżet państwa, a 22,3 miliona stanowił wkład własny województwa świętokrzyskiego.

Swój udział finansowy w tej strategicznej inwestycji miał również powiat i gmina Włoszczowa, które sfinansowały po połowie opracowanie niezbędnej dokumentacji, przeznaczając na ten cel ponad 350 tysięcy złotych.

Rafał Banaszek

 

 

Czytaj również: 

https://www.moja-gazeta.com.pl/sesja-we-wloszczowskim-starostwie-radni-pytali-o-termin-uroczystego-otwarcia-obwodnicy-miasta

https://www.moja-gazeta.com.pl/w-przyszlym-roku-drugi-etap-obwodnicy-wloszczowy-przebudowa-drogi-wojewodzkiej-z-psar-do-szczekocin-oraz-remont-ulicy-sienkiewicza

 

UDOSTĘPNIJ