Przepiórka z Marchocic wygrała konkurs powiatowy na najsmaczniejszą potrawę z darów runa leśnego. Z kolei najładniejsze stoisko przygotowały… Przepióreczki z Żelisławiczek. Stowarzyszenia z gminy Secemin górą na targach runa leśnego we Włoszczowie.
29 września na terenie Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego odbyła się 13. edycja Włoszczowskich Targów Runa Leśnego – dorocznej imprezy powiatowej promującej lasy i leśnictwo. Wzięła w niej udział rekordowa liczba aż 24 lokalnych stowarzyszeń.
Targi, jak co roku, były okazją do zaprezentowania wyrobów i przetworów z runa leśnego, a także rękodzieła artystycznego. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – od przepiórek, pierogów, zup, naleśników na ciastach skończywszy. Królowały oczywiście grzyby, których nie brakuje we włoszczowskich lasach.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto dwa popularne konkursy – na najsmaczniejszą potrawę z darów runa leśnego oraz na najładniejsze stoisko. Wygrały stowarzyszenia z gminy Secemin.
Najlepszą potrawę – „Przepiórkę po marchocku” przygotowało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Miejscowości Marchocice, które rok temu wygrało konkurs na najładniejsze stoisko. W nagrodę gospodynie z gminy Secemin otrzymały bon podarunkowy o wartości 1200 złotych.
Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Łachowianki z Łachowa za potrawę o nazwie „Leśny pień” (nagrody – 1000 zł). Trzecie miejsce komisja konkursowa pod przewodnictwem Michała Śliwińskiego przyznała gospodyniom z Bebelna za ich słynny dżem z szyszek sosny (800 zł nagrody).
Drugi konkurs na najładniejsze stoisko targów wygrało Koło Gospodyń Wiejskich Przepióreczka z Żelisławiczek (nagroda – 1200 zł). Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Sułkowianki z Sułkowa (1000 zł nagrody), a trzecie gospodynie z Wałkonów Dolnych (800 zł).
Vouchery wręczali zwycięzcom fundatorzy nagród finansowych – nadleśniczy włoszczowski Artur Ratusznik, starosta Dariusz Czechowski i dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Teresa Chudy.
W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły ludowe: KGW Cieślaneczki, Stowarzyszenie Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi z Moskorzewa, Cyganeczki z Tarnawej-Góry, Powiatowa Kapela Włoszczowska oraz oraz gościnnie KGW z Polichna. Muzyczną gwiazdą imprezy był jeden z najlepszych zespołów folkowych w Polsce – Redlin ze Śląska.
13. Targi runa leśnego zorganizowali: Zarząd Powiatu, Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne oraz Nadleśnictwo Włoszczowa. Patronem medialnym wydarzenia była “Moja gazeta lokalna”. Imprezę odwiedził między innymi senator Jacek Włosowicz.
/RB/