Starosta Dariusz Czechowski (z prawej) i jego zastępca Łukasz Karpiński pokazują miejsce, gdzie 1 marca zostanie odsłonięty kamień z tablicą pamiątkową.

1 marca przy starostwie zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary reżimu komunistycznego. Zobaczcie wizualizację

1 marca przed budynkiem Starostwa Powiatowego zostanie odsłonięty kamień z tablicą poświęconą mieszkańcom ziemi włoszczowskiej poległym w walkach o niepodległość oraz pomordowanym i więzionym w okresie sowieckiej okupacji i komunistycznego zniewolenia w latach 1945-1956. Będzie to pierwszy taki obelisk w naszym powiecie.

Uroczystość poprzedzi msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 12. Po nabożeństwie, o godzinie 13.20 zostanie poświęcony i odsłonięty obelisk przed budynkiem starostwa, a następnie złożone kwiaty. Ostatnim punktem uroczystości będzie spotkanie w Starostwie Powiatowym.

Wizualizacja kamienia z płytą pamiątkową (fot. Starostwo Powiatowe Włoszczowa).

18 lutego ustawiono kamień przed budynkiem starostwa. Niebawem zostanie zamontowana tablica. Obecnie trwają prace porządkowe. Inicjatorem odsłonięcia pomnika był powołany w maju ubiegłego roku Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku, któremu przewodniczy wicestarosta Łukasz Karpiński.

13-osobowy Komitet Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku na ziemi włoszczowskiej powołano w maju 2019 roku (fot. Starostwo Powiatowe).

/RB/